Latvijas tehnoloģiskais jaunuzņēmums European Distribution Center, laikā, kad Covid-19 pandēmija sasniedza saslimstības pīķi, sāka izmantot ādas dezinfekcijas līdzekļa (jeb sanitaizera) sērijveida ražošanas tehnoloģiju, kam pasaulē nav analogu – rokas dezinficējošu un mitrinošu putu izgatavošanu. Šajā produktā – HAND SANITIZER – tiek pielietota biocīdā viela, kuras pamatu veido sudrabs, toties spirts netiek izmantots.
Dezinfekcijas līdzekļa formula ir starptautiski patentēta, savukārt produkta tehnoloģiju izstrādājuši Latvijas, Izraēlas un Somijas speciālisti. Pirmais sanitaizera pasūtītājs mazumtirdzniecībai ir no Somijas.
Kā baktericīdie un pretvīrusu aģenti formulā tiek izmantotas sīkas sudraba daļiņas – pikosudrabs. Vienmērīga sudraba daļiņu klātbūtne produktā tiek nodrošināta ar 3D matrici, kas var piesaistīties praktiski jebkurai virsmai, tādējādi nodrošinot paildzinātu iedarbības efektu. Pētījumi un testi apliecina formulas efektivitāti attiecībā uz baktērijām un vīrusiem. Hand Sanitizer ir efektīvs līdzeklis pat attiecībā pret piecām cilvēkam visbīstamākajām baktērijām, kuras iekļautas Pasaules Veselības organizācijas sarakstā: Enterococcus faecalis; Staphylococcus aureus (MRSA); Acinetobacter baumannii; Escherishia coli; Pseudomonas aeruginosa. Uz sudraba bāzes izstrādātās dezinficējošās putas, atšķirībā no spirtu saturošajiem dezinfekcijas līdzekļiem, ir hipoalergēns izstrādājums, kas ādu nevis padara sausu, bet mitrina un mīkstina to, līdzeklis, kas nesatur smaržvielas un kas uz cilvēka ādas veido ļoti plānu plēves kārtiņu, kura saglabā savas aizsargājošās īpašības vairākas stundas no vietas.
Uzdevumu, kā izstrādāto formulu pielāgot rūpnieciskas ražošanas uzsākšanai, spēja atrisināt Rīgā. "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" HAND SANITIZER produktam 2018. gada 9. oktobrī piešķīra biocīdu inventerizācijas numuru LV09102018/7859, kas nepieciešams produkta piedāvāšanai Latvijas tirgū. Pēc European Distribution Center pasūtījuma un speciāla projekta ASV un Nīderlandē tika izstrādātas un izgatavotas tehnoloģiskās iekārtas. Ražošanas līnija tika uzstādīta Latvijas uzņēmuma MedPro farmaceitiskajā ražotnē, kas sertificēta atbilstīgi starptautiskajiem standartiem.
Jaunā dezinfekcijas līdzekļa ražošanas uzsākšana tirgum sakrita ar Covid-19 epidēmijas sākumu, un tas ļāva pārbaudīt produkcijas efektivitāti ārkārtējos apstākļos.
“Testēšana noritēja lieliski – mūsu preparāts apliecināja sevi ne vien kā efektīvs, bet arī ekonomisks izstrādājums: pateicoties HAND SANITIZER 100 ml flakona (ar dozatoru) prolongētajai darbībai, tā pietiek mēnesim un pat ilgāk,” pauž Latvijas tehnoloģiskā jaunuzņēmuma valdes loceklis Dmitrijs Vasitčenkovs, “Somijas aukstajā klimatā HAND SANITIZER ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar spirtu saturošajiem dezinfekcijas līdzekļiem: maigā putu plēvīte nesausina ādu, kas tamdēļ nesprēgā un tajā neveidojas mikroplaisas – HAND SANITIZER uzvelk rokām neredzamus cimdus, kas pasargā no baktērijām un vīrusiem.”
Uz pikosudraba bāzes izstrādātais dezinfekcijas līdzeklis jeb sanitaizers atbilst Eiropas standartiem EN 1500 (ķīmiskie dezinfekcijas līdzekļi un antiseptiki, higiēniskā roku dezinfekcija) un EN 14476 (dezinfekcijas līdzekļi ar pretvīrusu iedarbību un antiseptiķi).
„Mūsu izstrādātā rūpnieciskā tehnoloģija ir spēcīgs lēciens plašākā sudraba pielietojumā, proti, izmantojot to kā biocīdas vielas bāzi. Sudraba ārkārtīgi smalkās daļiņas veido uz ādas plānu, vienmērīgu un stabilu segumu – plēvīti.Pamatojoties uz mūsu ieviesto pikosudraba stabilizācijas formulu polimērmateriālos, mēs patlaban izstrādājam hipoalergēnus līdzekļus dažādu virsmu sanitārai apstrādei medicīnas un izglītības iestādēs, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, pielietošanai kosmetoloģijā. Tāpat ir iespējams šo formulu pielietot ādai nekaitīgu dezodorantu un citu kosmētikas līdzekļu ražošanā, kur iepriekš tika izmantots spirts,” uzsver D. Vasitčenkovs.
Attēlā: European Distribution Center valdes loceklis Dmitrijs Vasitčenkovs: “Pikosudraba.formulu var pielietot ādai nekaitīgu dezodorantu un citu kosmētikas līdzekļu ražošanā, kur iepriekš tika izmantots spirts.”