Jaunākais izdevums

Rīgas pašvaldība no nākamā gada ieviesīs četras jaunas nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) kategorijas, kuru mērķis ir nodrošināt dzīves kvalitāti veicinošu pilsētvidi, jaunu mājokļu pieejamību, labu vides kvalitāti un noturīgu pilsētas ekosistēmu, kā arī veicināt ieguldījumus iekšējās drošības un aizsardzības stiprināšanā.

To paredz 20. novembrī, Rīgas domē pieņemtie grozījumi saistošajos noteikumos “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā”.

“Ar nekustamā īpašuma nodokļa likmes korekcijām pašvaldībai ir iespēja papildus stimulēt labas pārmaiņas un uzlabojumus visā pilsētā. Ar šodien atbalstīto ierosinājumu par nodokļa atlaidēm Rīgas dome dod skaidru signālu, ka vēlamies, lai pilsētā attīstās mājokļu tirgus un tiek būvētas jaunas daudzdzīvokļu ēkas, mums rūp drošība, tādēļ nodokļu atlaides būs tiem namu īpašniekiem, kuru ēkās būs patvērumam drošas vietas apdraudējuma un krīzes situācijām. Tāpat Rīgas dome stimulēs agrāk piesārņotu teritoriju attīrīšanu un vēsturisku koku apstādījumu saglabāšanu,” norāda Rīgas mērs Vilnis Ķirsis.

Saistošos noteikumi papildināti ar četrām jaunām NĪN atvieglojumu saņēmēju kategorijām:

• Par jaunuzceltām daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām – 70% apmērā.

Ar šo kategoriju tiek papildināts jau esošais atbalsts jaunu dzīvojamo telpu, tai skaitā īres dzīvokļu izveidei Rīgā, jo, jau šobrīd tiek piešķirti atvieglojumi par zemi, uz kuras tiek celta jauna daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka.

*Lai saņemtu atvieglojumus, līdz taksācijas gada 15. decembrim Finanšu departamentā būs jāiesniedz pieteikums. Atvieglojumus piešķirs ar nākamo mēnesi pēc ēkas reģistrācijas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā.

• Par vēsturiski piesārņotu teritoriju, kurā veikta sanācija - 90% apmērā.

Ņemot vērā to, ka sanācijas process prasa ievērojamus resursus ar ierobežotu valsts atbalstu un ārējā finansējuma piesaistes iespējām, ar atvieglojumiem iecerēts veicināt piesārņoto vietu sanāciju un revitalizāciju.

*Lai saņemtu atvieglojumus, līdz pirmstaksācijas 1. oktobrim elektroniski būs jāiesniedz Mājokļa un vides departamentā iesniegums objekta izvērtēšanai. Atvieglojumus būs tiesības saņemt desmit gadus, sākot ar nākamo taksācijas gadu kopš atzinumā norādītā sanācijas pabeigšanas datuma. Ja sanācija tiks pabeigta līdz 2024. gada 31. decembrim, atvieglojumus varēs saņemt par atlikušajiem gadiem no desmit gadu perioda kopš sanācijas pabeigšanas datuma. Lai saņemtu atvieglojumus par 2025. gadu, nodokļu maksātājam elektroniski iesniegumu Mājokļu un vides departamentā būs jāiesniedz līdz 2025. gada 1. jūlijam.

• Par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks – 25% apmērā.

Lai uzturētu un aizsargātu dižkoku vai vietējās nozīmes aizsargājamo koku, zemes īpašniekam ir jāievēro īpaša rūpība, kā arī aizsargājamais koks var liegt pilnvērtīgi izmantot zemi. Ar atvieglojumiem paredzēts daļēji kompensēt zemes īpašniekam radītās neērtības.

*Tiek noteikts, ka piešķirto atvieglojumu apmērs par vienu aizsargājamo koku taksācijas gadā nepārsniedz kopsummā 250 eiro, neatkarīgi no kopīpašnieku skaita. Atvieglojumus piešķirs par visu gadu, nosakot objekta atbilstību uz taksācijas gada 1. janvāri. Atvieglojumu piemērošanai tiks izmantoti dati no Dabas aizsardzības pārvaldes sistēmas “Ozols” un Rīgas domes Vienotās informācijas sistēmas

• Par publiskām ēkām, kurās izveidotas civilās aizsardzības prasībām atbilstošas patvertnes – 25% apmērā.

Ņemot vērā, ka patvertnēm ir būtiska nozīme iekšējās drošības nodrošināšanā, grozījumos savlaicīgi tiek paredzēti atvieglojumi, lai motivētu nodokļa maksātājus iesaistīties patvertņu izveidē un pielāgošanā un, tādējādi kompensētu nodokļa maksātāja ieguldījumu sabiedrības drošības mērķiem.

*Atvieglojumi tiks piešķirti ar nākamo mēnesi pēc kompetentas iestādes atzinuma par objekta atbilstību atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem. Piešķirto atvieglojumu maksimālo apmēru noteiks, reizinot civilās aizsardzības prasībām atbilstošo patvertņu platību ēkā ar vidējām izbūves izmaksām par kvadrātmetru, par ko informāciju sniegs Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvalde.Minētie atvieglojumi tiks piešķirti tikai pēc tam, kad stāsies spēkā valsts regulējums attiecīgajā jautājumā, t.i., Ministru kabineta noteikumi par tehniskām prasībām patvertnēm.

Savukārt Rīgas pašvaldības Finanšu departaments atgādina, ka vairākām nodokļa maksātāju kategorijām elektroniskā saziņas kanāla esamība (oficiālā elektroniskā adrese vai e-pasts) uz taksācijas gada 1. janvāri ir obligāts nosacījums atvieglojumu saņemšanai saskaņā ar saistošajiem noteikumiem.

Nodokļu maksātājiem, kuriem pastāv atbilstība NĪN atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem, bet par 2024.gadu atvieglojumi nav piešķirti, jo līdz šī gada 1. janvārim e-saziņas kanāls (oficiālā elektroniskā adrese vai e-pasts) saziņai ar Finanšu departamentu nav reģistrēts, ir iespēja to izdarīt šī gada laikā, tad atvieglojums tiks piešķirts par visu 2024. gadu. Savukārt, attiecībā uz 2025. gadu noteikts, ka ja elektroniskais saziņas kanāls tiks reģistrēts līdz 15.12.2025, tad atvieglojums tiks piešķirts par visu 2025. gadu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kā iegūt vismaz 40 000 eiro ekonomiju gadā vienai vidēja izmēra pašvaldībai?

Edžus Žeiris, SIA "ZZ Dats" direktors,24.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašvaldību investīcijas IT risinājumos paaugstina pašvaldību darba efektivitāti un samazina funkciju izpildei nepieciešamās finanses – strauji pieaugot darba spēka izmaksām, samazinoties pašvaldību finanšu rocībai un spējai piesaistīt nepieciešamos speciālistus, ir nepieciešams meklēt efektīvus ceļus situācijas uzlabošanai.

Viens no iespējamiem risinājumiem ir pašvaldību procesu pārskatīšana un to digitalizācija, ļaujot efektīvāk izpildīt uzdevumus un samazināt funkciju izpildes izmaksas. Jau pašlaik ir sasniegti vērā ņemami rezultāti, tomēr arī turpmāk ir nepieciešams aktīvi virzīt izaugsmi. Uzskatāmi varam parādīt, kā daži no pašvaldību procesiem, kuros izmantojot integrētas IT sistēmas un elektronizējot un digitalizējot pašvaldību procesus pašvaldībās, tiek ieekonomēti simti tūkstoši eiro pašvaldību budžeta līdzekļi.

Raugoties uz visām pašvaldībām kopumā, redzam, ka pašvaldību investīcijas virza progresu. Un nākas atzīt, ka pašvaldību efektivitātes rādītāji ir tieši proporcionāli IT risinājumos ieguldītā finansējuma apjomam. Un būsim godīgi, Latvijas vidējie rādītāji šādu investīciju veikšanā joprojām būtiski atpaliek no Baltijas, nemaz nerunājot par Eiropas valstu pieredzi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

25 gadu laikā visām ēkām valstī jābūt renovētām. Paspēsim?

Jānis Ozoliņš, SEB bankas Lielo uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs,13.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2024. gada maijā spēkā stājās pārstrādātā Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par ēku energosniegumu , kas diezgan skaidri pasaka, ka visām jaunajām ēkām līdz 2030. gadam ir jābūt bezemisiju ēkām, un līdz 2050. gadam esošās ēkas būtu jāpārveido par bezemisiju ēkām.

Tā ir pāreja jau no nozarē bieži dzirdētā NZEB (nearly zero energy building – gandrīz nulles enerģijas ēkas) uz ZEB (zero emission building – bezemesiju ēkas) standartu. No Latvijas valsts šī direktīva prasa tūlītēju rīcību un plāna izstrādi, kas palīdzētu izvirzītos mērķus sasniegt lokālā līmenī. Tomēr redzams, ka ar konkrētiem soļiem valsts, vismaz pagaidām, nesteidzas.

Konkrēts plāns ēku renovācijai

Ko nozīmē bezemisiju ēkas? Tehnisko definīciju var atrast direktīvā, bet pēc būtības tās ir ļoti energofektīvas ēkas, kas neizmanto fosilo enerģiju, ražo enerģiju pašas un rada minimālu daudzumu siltumnīcefekta gāzu emisiju.

2050. gads izklausās ļoti tālu un tā droši vien jau būs citu lēmēju problēma, bet pirmie mērķi ir jānosprauž jau krietni ātrāk, piemēram, līdz 2026. gada maija beigām dalībvalstīm ir jānosaka nacionālās trajektorijas pakāpeniskai dzīvojamo ēku fonda renovācijai, tāpat dalībvalstīm jānodrošina, ka visa dzīvojamo ēku fonda vidējais primārās enerģijas patēriņš (KWh/m2/gadā):

Komentāri

Pievienot komentāru