Eirozonas stiprināšanas un stabilitātes eksperiments ir pieteikts; turpmākais būs kā jau dzīvē – grumbuļains un pretrunīgs, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Eiropas Komisijas (EK) ekonomikas un monetāro lietu un eiro komisārs Valdis Dombrovskis ir nācis klajā ar konkrētiem priekšlikumiem, lai uzlabotu Eiropas Ekonomiskās un monetārās savienības (EMS) pārvaldību. ES Komisāru kolēģijas priekšlikumu mērķis ir veicināt stabilitāti un fiskālo disciplīnu eirozonā, vairāk iesaistīt valstis ekonomikas konkurētspējas uzraudzībā, stiprināt dialogu ar sociālajiem partneriem par ekonomikas reformām un vairot iedzīvotāju ieguldījumu drošību, skaidro EK. Šī iniciatīva ir praktisks iznākums – īstenojamās politikas dokuments – vasaras vidū publicētajam Piecu prezidentu ziņojumam, kurā Eiropas Centrālās bankas, Eiropadomes, EK, Eirogrupas un Eiropas Parlamenta prezidenti ieteica, kā, sākot ar šo gadu, padziļināt EMS, lai līdz 2025. gadam Eiropā būtu tiešām integrēta, vienota ekonomiskā un monetārā telpa. Ziņojums paredz arī palielināt nacionālo un Eiropas Parlamenta lomu ekonomikas pārvaldībā.
Par pozitīvo
Jau vairākkārt DB ir rakstījis par dilemmām un konfliktējošo realitāti, ar ko saskaras EK labi domātās iniciatīvas, un arī šis nākamais Komisijas solis faktiski jau ir pa to pašu taku. Runājot par pozitīvajiem centieniem, jāatzīmē vairāki EK uzstādījumi saistībā ar finanšu un fiskālo stabilitāti EMS.
Svarīgākais jaunums, kas tieši skars arī lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju, ir priekšlikums veidot vienotu Eiropas līmeņa depozītu garantiju sistēmu. Šobrīd lielākajā daļā dalībvalstu darbojas valsts līmeņa depozītu apdrošināšana, kas banku maksātnespējas gadījumā ļauj katram noguldītājam saņemt līdz 100 tūkstošiem eiro. Ja grūtībās nonāk liela – pāri nacionālajām robežām strādājoša – banka vai vairākas bankas vienlaikus, nacionālās noguldījumu drošības shēmas var nebūt pietiekamas, skaidro EK. Lai pilnā mērā nodrošinātu iedzīvotāju naudas drošību, nepieciešams Eiropas līmeņa risinājums. Līdz šā gada beigām EK nāks klajā ar lietderīgāko nacionālo ieguldījumu shēmu pārapdrošināšanas modeli.
Interesants ir arī EK ieteiktais neatkarīgais dalībvalstu Konkurences padomes modelis, pieļaujot jau esošo šādu institūciju funkciju paplašināšanu, «lai analizētu valstu ekonomiskos rādītājus un sniegtu padomu politikas veidotājiem un reformu īstenotājiem». Proti, tā būtu pārorientācija no pašreizējā tīri represīvā modeļa uz analītiskāku un konstruktīvāku.
Visu rakstu Reizē stiprina un posta lasiet 22. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.