Biznesa pārcelšana atpakaļ uz attīstītajām ekonomikām nav noteicošā tendence; tās atpazīstamība saistās ar pozitīvo publicitāti, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Augot ražošanas izmaksām, sevišķi «globālajā fabrikā» vārdā Ķīna, attīstīto valstu uzņēmumi nereti pārceļ ražošanu atpakaļ uz mājām. Pēdējos dažus gadus šī ražošanas repatriācijas (reshoring) tendence ir guvusi plašu publicitāti, un attīstītajās ekonomikās, piemēram, Lielbritānijā un ASV, ir izveidots arī attiecīgs valdības politikas atbalsts. Pētniecība par biznesa repatriāciju ir veikta arī Zviedrijā, un sociāldemokrātu valdība rada labus apstākļus atjaunotam uzsvaram uz pašmāju ražošanu, kur pēdējā laikā valdošās pozīcijas ir pakalpojumu industrijām.
Ražošanas repatriācijai globāli uzmanība tika pievērsta līdz ar šīs tendences iezīmēšanos ASV, kur sekas ražošanas pārcelšanai uz lētāka darbaspēka tirgiem bija prasmju un iemaņu izzušana veselās nozarēs, piemēram, šūšanas industrijā. Financial Times raksta, ka kopš 2011. gada ASV ir atgriezušies 80 tūkstoši iepriekš zudušo darbavietu, bet Lielbritānijā šis rādītājs ir bijis 1500.
Visu rakstu Ražošanas kosmopolītisms turpinās lasiet 2. marta laikrakstā Dienas Bizness.