Šā gada sešos mēnešos samazinājies dzīvnieku trakumsērgas gadījumu skaits. Lai arī 98% liellopu novietņu jau ir piešķirts no leikozes brīvu novietņu statuss, valstī joprojām ir aktuāla govju enzootiskā leikoze, Db.lv informē PVD preses sekretāre Solveiga Smiltene.
PVD valsts uzraudzības ietvaros katru gadu veic dažādus pasākumus – laboratoriskos izmeklējumus vairāku infekcijas slimību noteikšanai, vakcinācijas utt., lai saglabātu labvēlīgu statusu. Pēdējos desmit gados aktuālas ir divas infekcijas slimības – trakumsērga un govju enzootiskā leikoze, kuru apkarošanu PVD ir izvirzījis kā prioritātes.
Pateicoties iepriekšējos gados kvalitatīvi veiktajām savvaļas dzīvnieku – lapsu un jenotsuņu - orālās vakcinācijas kampaņām (vakcīnas izlika visā valsts teritorijā ar mazās aviācijas palīdzību), šogad turpina samazināties ar trakumsērgu saslimušo dzīvnieku skaits. 2008. gada sešos mēnešos reģistrēti 67 saslimšanas gadījumi (pērn šai laikā – 119). Turklāt saslimšanas gadījumu skaits samazinājies gan savvaļas (no 77 gadījumiem līdz 49 ), gan mājdzīvnieku vidū (no 42 līdz 18 gadījumiem šogad). Lai trakumsērgu pilnībā izskaustu, savvaļas dzīvnieku orālā vakcinācija jāturpina vēl vairākus gadus. Ļoti svarīgi ir veikt suņu un kaķu ikgadējo profilaktisko vakcināciju pret trakumsērgu, jo tā ir neārstējama dzīvnieku un cilvēku infekcijas slimība – zoonoze, kas parasti beidzas ar nāvi, tāpēc vienīgais efektīvais veids, kā pasargāt gan savu, gan dzīvnieku veselību un dzīvību, ir savlaicīga vakcinācija.
Aptuveni 98% liellopu novietņu jau ir piešķirts no leikozes brīvas novietnes statuss. 2008. gada pirmajā pusgadā slimība atrasta 27 novietnēs (pērn šai laikā - 37). PVD šogad izmeklēja 38 765 dzīvniekus, un tikai 76 konstatēja leikozi. Slimie dzīvnieki nav izārstējami un ir jānokauj, bet par leikozes apkarošanas programmas ietvaros nokautajiem dzīvniekiem īpašnieks saņem valsts kompensāciju. Slimība joprojām ir aktuāla, tāpēc tās apkarošanai jāpievērš īpaša uzmanība.
Šai pusgadā PVD no iedzīvotājiem saņēma 190 sūdzības par dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpumiem. Pēc apstākļu pārbaudes 109 sūdzības atzītas par nepamatotām. Bet nepietiekama dzīvnieku ēdināšana un dzirdināšana konstatēta 21 gadījumā, neatbilstoši apstākļi dzīvnieku turēšanai 24 gadījumos, desmit gadījumi, kad dzīvnieki traucē un apdraud citus dzīvniekus vai cilvēkus, savukārt desmit gadījumos dzīvnieki bija atstāti bezpalīdzīgā stāvoklī vai bez veterinārmedicīniskas palīdzības. PVD inspektori sodīja ar naudas sodu 47 mājdzīvnieku īpašniekus. Pēc 16 sūdzību izskatīšanas īpašniekiem noteikti korektīvie pasākumi un PVD veterinārie inspektori veica atkārtotas pārbaudes. Lai glābtu dzīvniekus un sodītu īpašniekus, dienests ir piemērojis radikālāko sodu - sešos gadījumos dzīvnieki konfiscēti, bet par trim gadījumiem materiāli nodoti policijai kriminālprocesa uzsākšanai.
Lai uzraudzītu un savlaicīgi atklātu piena piesārņošanas un kvalitātes pasliktināšanās cēloņus govju novietnēs, piena savākšanas laikā un pārstrādes uzņēmumā PVD noņem paraugus. Tā PVD atklājis piena ražotāju darbības vājos posmus - slaukšanas un dzesēšanas laikā, veterināro zāļu lietošanas un zāļu izdalīšanās perioda neievērošanu, piena paraugu noņemšanas tehnika, paraugu transportēšanas apstākļi, piena pārvadāšanas transporta līdzekļu tīrība, tehniskais stāvoklis un atbilstība veicamajam uzdevumam, kā arī piena transportēšanas apstākļi. Savukārt, noņemot gatavo piena produktu paraugus, mērķis ir atklāt marķējuma neatbilstību sastāvam (tauku saturs, nepiena tauki), kā arī stafilokoku enterotoksīnu un hloramfenikola klātbūtni piena produktos. Šie paraugi tiek ņemti saskaņā ar PVD izstrādātu procedūru „Svaigpiena kvalitātes uzraudzība” un speciālām paraugu ņemšanas procedūrām.
Tā 2008. gada pirmajā pusgadā novietnēs ir noņemti vairāk nekā 500 svaigpiena paraugi, kā arī 600 nomazgājumi slaukšanas un dzesēšanas aprīkojumam. Izmeklējumu rezultāti rāda, ka joprojām kritiskākais punkts ir slaukšanas higiēna un piena dzesēšanas kvalitāte - 54% piena paraugu konstatēja paaugstinātu baktēriju kopskaitu. Diemžēl zemnieki nereti strādā ar piesārņotu (netīru) slaukšanas vai dzesēšanas aprīkojumu un 14% noņemto nomazgājumu konstatēja zarnu baktēriju grupas mikroorganismu klātbūtni. 28 % paraugu paaugstinātais somatisko šūnu skaits norāda uz dzīvnieku veselības problēmām un slaukšanas aprīkojuma tehniskām nepilnībām. Visiem rādītājiem atbilstošs piens bijis tikai 42% gadījumu.
Svaigpiena paraugus PVD noņem arī saimniecībās, kas vēlas govs pienu realizēt nelielos apjomos tieši gala patērētājiem. Vēlmi realizēt pienu šādā veidā bija izteikuši tikai apmēram 30 piena ražotāji, kuri lielākoties jau saņēmuši realizācijas atļaujas. PVD atgādina, ka nelielos apjomos tieši gala patērētājam drīkst pārdot tikai nepasterizētu govs pienu, piena realizācijas atļauja pēc pieprasījuma ir jāuzrāda patērētajiem, kā arī jāiesaka svaigo pienu pirms lietošanas uzvārīt.