Kopš šā gada sākuma Latvijas ekonomikas izaugsme ir kļuvusi mērenāka, un saskaņā ar Citadele Asset Management aplēsēm, šā gada 3. ceturksnī iekšzemes kopprodukts varētu būt audzis par 2,7% gada griezumā. Kopumā ekonomikas izaugsme sagaidāma nedaudz straujāka nekā iepriekšējā ceturksnī, norāda Citadele Asset Management Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska.
Šoreiz oficiālie IKP dati tiks publicēti ātrāk nekā ierasts, tādēļ ekspertu rīcībā ir mazāk liecību par to, kā ekonomikai ir klājies 3. ceturksnī. Patlaban pieejamie augstākas frekvences dati norāda, ka, neskatoties uz augsmes tempu palēninājumu pēdējo ceturkšņu laikā, ekonomikas attīstību arī trešajā ceturksnī, visticamāk, turpināja uzturēt uz iekšējo pieprasījumu orientēt ās nozares. Acīmredzot, iekšzemes kopprodukta izaugsmei 3. ceturksnī palīdzēja arī iekasēto produktu nodokļu pieaugums valsts budžetā un uzlabojumi enerģētikas sektorā.
Uz ārējo pieprasījumu orientētajām nozarēm jau kopš 2013. gada sākuma nav klājies viegli, un pārmaiņu tempi ik pa laikam rādījās negatīvajā zonā. Arī šā gada trešajā ceturksnī apstrādes rūpniecības sektora pienesums IKP izaugsmei, visticamāk, ir bijis ar mīnuss zīmi.
Turklāt jau ierasto problēmu sarakstam pievienojās vēl viena sāpīgā tēma – Krievijas importa embargo atsevišķiem pārtikas produktiem, saka S. Striževska. Kaut arī šī pasākuma kopējā tiešā negatīvā ietekme uz ekonomiku ir vērtējama kā ierobežota, apstrādes rūpniecības augusta ciparos sāka parādīties pirmās Krievijas importa aizlieguma atbalsis, proti strauji samazinājās piena un atsevišķo gatavo pārtikas produktu izlaides apjomi. Tai pat laikā, bažas par arī citu pārtikas produktu iespējamo iekļaušanu sankciju sarakstā, būtiski kāpināja Krievijas pieprasījumu pēc Latvijā ražotiem zivju konserviem un alkoholiskiem dzērieniem. Tas daļēji amortizēja Krievijas pārtikas importa aizlieguma negatīvo ietekmi.
Līdz ar atslābumu eirozonas atkopšanos procesos un Krievijas ekonomikas bremzēšanos riski Latvijas ekonomikas attīstībai kopumā saglabājas lejupvērsti. Tai pat laikā, ņemot vērā lēto naftu un eiro, zemas procentu likmes un sistēmisko stresu izzušana, pašreizējās vājuma pazīmes Eiropas ekonomikā, pēc ekspertu domām, ir drīzāk emocionālas un pārejošas.
Fundamentālo šķēršļu eirozonas ekonomikas izaugsmei kļūst arvien mazāk, un mēs ticam, ka eirozonas ekonomika spēs atgūt izaugsmes inerci, kas ar laiku daļēji līdzsvaros ār ējos riskus arī Latvijas ekonomikai.
Ņemot vērā, ka eirozonas atgriešan ās recesijā ir ārpus mūsu bāzes scenārija, bet ģeopolitisko probl ēmu ietekme uz Latvijas ekonomiku līdz šim ir bijusi limitēta, ir pamats sagaidīt, ka izaugsme turpināsies arī pie lēnākiem ekonomikas apgriezieniem. Latvijas IKP izaugsme gada griezumā arī tuvāko ceturkšņu laikā draud palikt zem 3% apgabala.