Premjera Valda Dombrovska lēmums aizliegt no valsts līdzekļiem apmaksāt valsts pārvaldē strādājošajiem veselības apdrošināšanas polises, apdrošinātājiem nesīs vismaz 400 tūkstošu latu zaudējumus.
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Db pavēstīja, ka komisija ir saņēmusi informāciju par situāciju 7 no 10 apdrošinātājiem, kuri nodarbojas ar veselības apdrošināšanu.
«Prognozētā atmaksājamā summa varētu būt kopumā līdz 608 tūkstošiem latu, atmaksājot daļu iemaksāto apdrošināšanas prēmiju. Apdrošinātājiem nevajadzētu būt problēmām veikt šo prēmiju savlaicīgu atmaksu, ja līgumi tiks pārtraukti.
Tādējādi prognozētie zaudējumi lēsti vismaz 400 tūkstošu latu apmērā, taču ne visi apdrošinātāji tos ir norādījuši, tā kā šī summa būs lielāka,» atzina FKTK pārstāve Ieva Upleja. Komisijas speciālisti prognozē, ka V. Dombrovska lēmums būtiski neietekmēs apdrošinātāju, kas nodarbojas ar veselības apdrošināšanu, finansiālo stāvokli un līdz ar to veselības apdrošināšanas tirgu kopumā.
Tikmēr Latvijas Apdrošināšanas brokeru asociācijas valdes priekšsēdētājs Aigars Krūms uzskata, ka ar valsts pārvaldes iestādēm noslēgto veselības apdrošināšanas līgumu laušana var izraisīt milzīgu naudas summu izšķērdēšanu, iepriekš vēstīja Db.lv.
«Praktiski visi veselības apdrošināšanas līgumi satur nosacījumu, ka pirmstermiņa pārtraukšanas gadījumā apdrošinātājs papildus jau izlietotajai apdrošināšanas prēmijas daļai ietur administratīvos izdevumus, kas sastāda līdz pat 25 % no apdrošināšanas prēmijas kopējā apmēra. Liela daļa veselības apdrošināšanas līgumu satur noteikumu, ka pirmstermiņa pārtraukšanas gadījumā no atmaksājamās apdrošināšanas prēmijas papildus tiek ieturētas jau izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības,» skaidro A. Krūms.
Savukārt premjera lēmuma ietekme uz veselības apdrošināšanas polišu cenām var būt visnotaļ dažāda, jo tā saistīta ar veselības pakalpojumu cenu, Db atzina Baltas Stratēģijas, mārketinga un klientu attiecību direktors Valters Kaže. «Samazinoties apdrošināto skaitam Latvijā, tas ietekmēs pakalpojuma izmantošanas apjomu un biežumu. Līdz ar to virkne privāto apdrošināšanas institūciju, kuras ir tiešā konkurences cīņā viena ar otru, iespējams, būs spiestas pārskatīt savas cenas, iespējams, samazināt, lai konkurētu par klientu piesaisti. Savukārt tādas iestādes, kas baudīs dabiskās ģeogrāfiskā monopola priekšrocības, būdamas vienīgās veselības pakalpojumus nodrošinošās institūcijas kādā teritorijā, samazinoties klientu skaitam, bet nesamazinoties viņu pašreizējajiem izdevumiem, mēģinās izdarīt pretējo - paaugstināt savas cenas, lai uz atlikušo klientu rēķina spētu nodrošināt naudas plūsmu. Tas savukārt atsauksies uz veselības apdrošināšanas polisēm,» tā viņš. Kura no šīm tendencēm prevalēs, parādīs laiks un precizēta informācija, kas palīdzēs mums saprast, cik daudz no potenciālajiem klientiem varētu atstāt šo tirgu, rezumēja V. Kaže.
Jau vēstīts, ka vakar premjers Valdis Dombrovskis izdeva rezolūciju, kurā, reaģējot uz atsevišķu valsts iestāžu vadītāju «ārkārtīgi neētisko» rīcību, uzdod visām ministrijām, Valsts kancelejai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam līdz 16. oktobrim veikt visas nepieciešamās darbības, lai lauztu jau noslēgtos līgumus par valsts iestāžu darbinieku veselības apdrošināšanu.