Rīgas centrā, aktīvajā centrā un premium īpašumu pircēju iecienītajā klusajā centrā jūtami iztrūkst laba piedāvājuma: ir niecīga izvēle labas kvalitātes dzīvokļiem jaunajos projektos un renovētajos namos, liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma Latvia Sotheby’s International Realty apkopotie dati.
Latvijas premium īpašumu tirgus "pīrāga" lielāko daļu tradicionāli aizņem augstākās klases dzīvokļu pirkumi: tie šajā pusgadā veidoja 82% no kopējā apgrozījuma. Kopumā šogad laika periodā no janvāra līdz jūnijam iegādāti 339 premium dzīvokļi 82 miljonu eiro vērtībā, liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma Latvia Sotheby’s International Realty veiktais pētījums par darījumu aktivitāti Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā.
Premium dzīvokļu darījumu jomā tas ir par 24,5 miljoniem eiro jeb 42,7% lielāks apgrozījums nekā pērn, kad atbilstošajā laika periodā notika 257 premium dzīvokļu darījumi par 57,5 miljoniem eiro. Investīciju pieplūdums skāris visus trīs pārskata reģionus. Skaitliski apjomīgākais kāpums novērojams galvaspilsētā, bet Pierīgā un Jūrmalā izaugsme bija straujāka.
Rīgas premium dzīvokļu tirgus uzrādījis straujāko izaugsmi kopš 2014. gada: 61,5 miljonu eiro apgrozījums (15,1 miljonu eiro jeb 32,6% pieaugums pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu). Kopsummu veidoja 254 dzīvokļu darījumi, kas ir par 40 vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusē. Pretēji pēdējo gadu tendencei vidējā dzīvokļa vērtība šī gada pirmajā pusē kāpusi par 25 500 eiro jeb par 11,8% pret atbilstošo periodu 2020. gadā, sasniedzot 242 000 eiro.
Vidējais iegādātā dzīvokļa izmērs joprojām saglabājas aptuveni 120 m2, tādēļ šai pusgadā kvadrātmetra cena pieaugusi par 200 eiro līdz 2160 eiro. Detalizētāk analizējot, atklājas, ka gan kvadrātmetra, gan darījuma cenu kāpums veidojies, pateicoties izteikti lielākai interesei par Rīgas izsmalcinātākajiem apartamentiem. 2021. gada pirmajā pusē teju dubultojies apgrozījums 300 000 – 500 000 eiro vērto dzīvokļu segmentā, salīdzinot ar iepriekšējā gada sākumu: šai cenu grupā iegādāti dzīvokļi par kopējo summu 12,8 milj. eiro.
Savukārt ekskluzīvāko Rīgas dzīvokļu tirgus segmentā pusgada laikā veikti 14 darījumi par 9,1 miljonu eiro, kas bija par 5 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gada pirmajos sešos mēnešos.
"Vidējo dzīvokļa vērtības pieaugumu šobrīd vēl ir pāragri uzskatīt par tendences maiņu Rīgas premium dzīvokļu tirgū. Datus analizējot ilgākā laika periodā, secināms, ka cenas visos Rīgas premium dzīvokļu segmentos vairākkārt īslaicīgi pakāpušās pēdējo septiņu gadu laikā, tomēr šie atkāpes periodi ir nenoturīgi. Tas liek pieņemt, ka šādu dzīvokļu darījumu vidējo vērtību kāpums šī gada pirmajā pusē varētu arī nesaglabāties. Rīgas centrā, aktīvajā centrā un premium īpašumu pircēju iecienītajā klusajā centrā jūtami iztrūkst laba piedāvājuma: ir niecīga izvēle labas kvalitātes dzīvokļiem jaunajos projektos un renovētajos namos. Piemēram, tiek pieprasīti trīs istabu dzīvokļi ar vidējo platību līdz 80 m2, kā arī četru istabu dzīvokļi 95–110 m2 platībā ar auto stāvvietu. Pašreizējo situāciju premium dzīvokļu tirgū labi raksturo tas, cik ātri savu pircēju ir atraduši dzīvokļi tādos projektos kā Blaumaņa ielā 12 vai Lāčplēša ielā 11 – labas kvalitātes dzīvokļi labā vietā. Populāri ir arī divu istabu dzīvokļi, kurus pērk ģimenes, kas izvēlas sākt dzīvot centrā. Mazāk pieprasīti kļuvuši studio tipa dzīvokļi, kas iepriekš tika pirkti kā investīciju objekti izīrēšanai, galvenokārt īstermiņa īrei. Ir arī klienti, kas meklē piecu istabu (ar četrām guļamistabām) dzīvokļus, ar ļoti augstvērtīgu remontu un apdari, auto stāvvietu, liftu un balkonu. Šādi klienti par dzīvokli ir gatavi maksāt, sākot no pusmiljona eiro, bet diemžēl šāda piedāvājuma Rīgas centrā faktiski nav," situāciju komentē Latvia Sotheby’s International Realty vecākais pārdošanas konsultants Aigars Strods.
Pierīgā 2021. gada pirmajā pusē iegādāto premium dzīvokļu darījumu kopējā vērtība bija divtik lielāka nekā attiecīgajā laikā pērn. Fiksēti 30 darījumi par kopējo vērtību 5,7 miljoni eiro, kas bija 3,4 miljoniem eiro jeb 149,2% pieaugums pret iepriekšējā gada pirmo pusi.
Līdzīgi kā Rīgā arī Pierīgas dzīvokļu darījumu vidējā vērtība kāpusi (no 176 000 eiro pērnā gada pirmajos sešos mēnešos līdz 190 000 eiro šogad), bet to veicinājusi lielāka dzīvokļu izmēra un augstākas kvadrātmetra cenas kombinācija. Visi Pierīgā iegādātie dzīvokļi bija 150 000 – 300 000 eiro tirgus segmentā gan šogad, gan pagājušā gada pirmajā pusē. Pircēji šajā teritorijā ir ieinteresēti lielākos īpašumos nekā Rīgā – iegādāto dzīvokļu vidējais izmērs ir aptuveni 170 m2, bet kvadrātmetra cena šogad pirmajā pusē sasniedza 1200 EUR/m2 (pērn: 160 m2 un 1100 EUR/m2).
Arī Jūrmalā janvārī–jūnijā iegādāto premium dzīvokļu kopējā vērtība spēji pieaugusi pret iepriekšējā gada periodu. Kūrortpilsētā šogad slēgti jau gandrīz uz pusi vairāk darījumu – 55, kuru kopējā vērtība sasniegusi 14,8 miljonus eiro (67,8% summas pieaugums pret 2020. gada attiecīgo periodu). Tomēr apjomīgais pieaugums skaidrojams ar iepriekšējā gada pirmās puses lēno aktivitāti. Darījumu vidējā vērtība kritusies par 24 900 eiro līdz 269 500 eiro – tā ir izdevīgākā cena Jūrmalas premium dzīvokļu tirgū kopš 2015. gada.
Vērtības lejupslīdi galvenokārt ietekmējis tas, ka pircēji iecienījuši kompaktākus dzīvokļus: to vidējais izmērs sarucis no 200 m2 pagājušā gada pirmajā pusē līdz 120 m2 šogad, kā arī tas, ka pircēji vairāk interesējušies par t.s. pieejamākās cenas grupas dzīvokļiem: šai grupā fiksēts pieprasījuma pieaugums.
Jūrmalā t.s. pieejamajā cenu grupā (150 000 – 300 000 eiro segments) iegādāti 38 dzīvokļi par kopējo summu 7.7 milj. eiro (par 16 vairāk dzīvokļu un par 3 milj. eiro vairāk nekā pērn pirmajos sešos mēnešis), bet cenu grupā 300 000 – 500 000 eiro šogad nopirkti 13 dzīvokļi 5 milj. eiro vērtībā (pērn 6 mājokļi 2 milj. eiro vērtībā). Vien četri pircēji šogad savā īpašumā ieguvuši kādu no Jūrmalas ekskluzīvākajiem apartamentiem, un to kopējā vērtība bija 2.2 milj. eiro. Jāpiebilst, ka tikai 19 no 55 slēgtajiem darījumiem bijuši apartamenti, pārējie – dzīvokļu īpašumi.