Eksperti iesaka būt piesardzīgākiem un norāda, ka ekonomikas optimistiskais scenārijs cenās var būt ietverts.
Maijs finanšu tirgos sācies uz nepārliecinošas nots, kur daudzus sabaidījuši jauni neskaidrības uzplūdi ASV–Ķīnas tirdzniecības sarunās. Ekonomikas aktivitātei neko labu nesola tas, ka gigantisku tautsaimniecību savstarpējās tarifu cīņas kļūst vēl spraigākas. Rezultātā uzreiz tiek spriests par to, vai tikai nav pienācis tas infekcijas punkts, kad būs vērojams kaut kas līdzīgs vērtības korekcijai pēc daudziem riska aktīviem cenu ziņā izcilā gada sākuma. Galu galā vēl nesen likmes tika liktas uz daudzmaz drīzu un skaidru ASV–Ķīnas jaunā tirdzniecības līguma noslēgšanu.
Daži tirgus analītiķi ar riskantām likmēm iesaka būt piesardzīgiem. «Kas zemu krīt, tas augstu kāpj – galvenais šā gada panākumu priekšnosacījums bija pērnā gada nogales pārmērīgie kritumi. Cenām arvien kāpjot, akciju atdeves potenciāls nākamajiem trīs līdz sešiem mēnešiem strauji mazinās. Novērtējumi atkal kļuvuši «dārgi», it īpaši ASV. Akciju tirgos jau «iecenots» pasaules ekonomikas attīstības optimistiskais scenārijs, kas ir nedaudz pārgalvīgi, ņemot vērā arvien vārgāko makro pulsu,» teikts, piemēram, CBL Asset Management ekspertu svaigākajā investīciju apskatā.
Jau ievērtēts
Vēl aprīlī turpinājās cenu pieaugums un cenu svārstīgums bija ārkārtīgi zems. Galvenais cenu izaugsmes virzītājspēks bija pazīmes, ka, iespējams, globālā ekonomika vairs neturpina pasliktināties. Vēl viens atbalstošais faktors bija 1. ceturkšņa uzņēmumu finanšu rezultāti – kopumā peļņas rādītāji bija nedaudz labāki, nekā prognozēts. Lai arī peļņas izaugsme bija vien pāris procentu, kas nav īpaši augsts rādītājs, analītiķu kopums tomēr gaidīja peļņas kritumu. Rezultātā ASV akcijas spēja aizsniegties līdz jauniem rekordiem. «Tātad vidējais investors pēdējā laikā ir bijis patīkami satraukts, kas ļāvis tirgum pakāpties vēl augstāk. Vērtējot pēc vairākiem noskaņojuma indikatoriem, optimisms maija sākumā bija augstāks, ja salīdzina ar iepriekšējo cenu virsotni pagājušā gada septembrī. Noskaņojumam palīdzēja signāli no lielākajām centrālajām bankām. Tās devušas mājienus, ka ekonomiku (jeb precīzāk – inflāciju) bremzējoši pasākumi šobrīd nav dienas kārtībā. Drīzāk tieši otrādi – nākamie soļi varētu būt stimulēšanas virzienā, kas būtu procentu likmju samazināšana, kvantitatīvā stimulēšana, iepērkot finanšu aktīvus, vai kādi citi radoši pasākumi. Ņemot vērā, ka inflācija kopumā šobrīd saglabājas zema, šādi papildu stimulējoši pasākumi tiešām ir visai iespējami,» skaidro Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš.
Visu rakstu lasiet 13. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!