Gadalaika maiņu Latvijā mēs uztveram kā pašsaprotamu parādību. Bieži vien divu nedēļu laikā gaisa temperatūras svārstības var sasniegt 15 grādus pēc Celsija, atvasaru nomaina pirmais sniegs, piejūras klimatu nomaina tropu karstums un tamlīdzīgi. Gadalaiku maiņas ir četras, tomēr ziemas atnākšanu visbiežāk pavada vairāk rūpju nekā citas gadalaiku maiņas. Latvijā strādājošie apdrošinātāji visvairāk rūpējas par autotransporta, personu veselības un īpašuma drošību. Katrā no šiem apdrošināšanas veidiem ziemas atnākšana ievieš korekcijas.
Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem no l. decembra līdz l. martam transportlīdzekļi, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, kā arī to piekabes jāaprīko ar ziemas riepām. Minimālais riepu protektora dziļums mērīšanas zonā – 4 mm (1).
Pieredzējuši autovadītāji jau laicīgi nomaina riepas, pārbauda akumulatora bateriju, logu tīrītājus, uzpilda neaizsalstošu logu tīrīšanas šķidrumu utml. Uz autoceļiem samazinās vidējais kustības ātrums, arī autobraucēju kļūst mazāk. Gandrīz pilnībā nav vairs redzami motorolleri un motocikli uz autoceļiem. CSDD ir paredzējusi iespēju pārtraukt jebkura transporta līdzekļu reģistrāciju uz laiku (2).
Uz laiku, kad pārtraukta transportlīdzekļa reģistrācija, ar transportlīdzekli nevar piedalīties ceļu satiksmē, nav jāiegādājas OCTA polise un jāmaksā ceļu nodoklis. Vienīgā neērtība ir, ka CSDD filiālē jāatstāj valsts reģistrācijas numura zīme un jāsamaksā 5 EUR par pakalpojumu. Diemžēl mūsu mainīgo laika apstākļu dēļ ziema var iestāties jau septembrī un kādreiz tikai decembrī, tāpēc kabrioletu un motociklu īpašniekiem grūti paredzēt viņu sezonas beigas. Iespējams, ka papildu motivācija būtu jau pie reģistrācijas saņemt transporta līdzekļu reģistrācijas apliecību, kas ir derīga tikai no 1. marta līdz 1. novembrim. Arī apdrošinātājiem būtu vieglāk sagatavot īpašus produktus tieši šai transportlīdzekļu kategorijai.
Personu veselību ziemas periodā var ietekmēt ne tikai emocionāli apstākļi kā, piemēram, saules trūkums, bet arī praktiskie. Te jāpiemin zemāka gaisa temperatūra, slidenas ietves un diemžēl - arī ikgadējais vīrusu vilnis, kas ar regularitāti katru gadu veido pacientu rindas pie ģimenes ārstiem. Daudzi cenšas tumšos vakarus izmantot lietderīgi, veltot laiku savai veselībai, profilaksei un sporta nodarbībām. Tas ir laiks, kad jāiepazīstas ar savām veselības apdrošināšanas polisēm un tajās ietvertajiem segumiem vai ierobežojumiem. Regulāriem sporta nodarbību apmeklētājiem būtu ieteicams pārskatīt arī nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises, vai traumas, kas iegūtas, tiek atlīdzinātas.
Arī īpašuma apdrošināšanā mēs varam novērot dažas sezonalitātes pazīmes. Jāsāk ar pašu bīstamāko un tie ir ugunsgrēki, kurus izraisa bojājumi apkures sistēmā vai to nepareiza ekspluatācija. Šeit ir jāpiemin ne tikai malkas krāsns pārkurināšana, dūmvadu netīrīšana, bet arī kļūdas būvniecībā, kas visbiežāk saistītas ar starpstāvu pārsegumu savienojumiem ar dūmvadu. Diemžēl šīs kļūdas sevi atklāj tikai, kad uguns nelaime jau ir sākusies. Kā papildu drošības iekārtu varētu ieteikt izmantot dūmu detektorus. Tie var būt gan autonomi, gan pieslēgti centralizētai mājas apsardzei. Protams, ieteicams veikt šo mezglu regulāru apskati. Līdzīgi kā motociklu vadītājiem arī nekustamajā īpašumā ir sava vasarnieku kategorija. Brīvdienu mājas mums saistās ar prieku un atpūtu, tāpēc grūti ir piespiest sevi domāt par dažiem pragmatiskiem jautājumiem. Līdz ar rudens ražas ievākšanu un puķu dobju apkopšanu, arī brīvdienu mājai būtu jāveic daži sagatavošanās darbi ziemas sezonai. Vispirms jau jāpārliecinās, vai ēkas ir noslēdzamas, redzamā vietā - ne tikai pagalmā, bet arī ēkās netiek atstāta saimniecības tehnika, piemēram, zāles pļāvējs vai dārza mēbeles. Tālāk jāpievērš uzmanība apkures un ūdens sistēmām. Pat ja ēka ir apgādāta ar iekārtu, kas nodrošina plus grādu uzturēšanu telpā, visbiežāk tas ir ar elektrību darbināms sildītājs, tāpēc jārēķinās, ka īstermiņa elektrības pārrāvumi uz dienu, kad gaisa temperatūra ir mīnus 10 grādi pēc Celsija, var sasaldēt ūdeni boilerī un pieslēguma caurulēs. Ja nav iespējams ēku pieslēgt centralizētai apsardzes sistēmai, tad, protams jānodrošinās ar kaimiņu atbalstu. Tāpēc mēs iesakām savus īpašumus periodiski apsekot, it īpaši pēc stipra vēja, un drošībai - ne retāk kā reizi mēnesī. Tas būtiski samazinās risku rasties ilglaicīgiem zaudējumiem.
Pieaugot ekonomiskai labklājībai un mūsu pieredzei, mēs varam labāk izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem. Mēdz sacīt, ka mēs dzīvojam informācijas laikmetā, tāpēc būsim aktīvi un izmantosim šīs zināšanas paši un dalīsimies ar draugiem.
(1) http://www.csdd.lv/lat/noderiga_informacija/preses_relizes/2012/?doc=1476
(2) http://www.csdd.lv/lat/registracija/transportlidzeklu_registracija/ka_nonem_no_uzskaites_transportlidzekli_/?doc=694