Pēc 10 gadu prombūtnes un mācībām Kopenhāgenas Viesnīcu un restorānu skolā, kā arī darba pasaules labākajos "Michelin" restorānos, šefpavārs Uvis Janičenko ir atgriezies Rīgā, lai sāktu savus kulinārijas projektus Latvijas galvaspilsētā un atvēris savu pirmo restorānu "Rūme".
Restorāns atrodas atjaunotajā vecā brūža pagalmā Dzirnavu ielā. "Rūmes" virtuve balstās austrumu un rietumu ēdienu kultūrā, apvienojot to ar Latvijas ražotāju piedāvājumu. Kopš vasaras vidus šajā pašā pagalmā maizi un kafiju piedāvā arī U.Janičenko maiznīca un brokastu vieta "Mīkla".
"Kad devos studēt, biju sev izvirzījis mērķi - 10 gadus mācīties, gūt pieredzi un ceļot. Gan studiju laikā, gan pēc tām, izvēloties prakses, stažēšanās un darba vietas, es meklēju tās labākajos restorānos, kādi ir atrodami konkrētajā valstī," stāsta U.Janičenko.
"Kopenhāgenā nodzīvoju četrus gadus, mācoties un iegūstot pavāra diplomu. Tur arī iepazinos ar japāņu pavāru Shinichiro Takagi un sapratu, ka vēlos apgūt Japānas virtuvi. Pirmā mana prakses vieta bija Shinichiro Takagi restorānā "Zeniya", kas atrodas Kanazavas pilsētā. Restorānam ir divas "Michelin" zvaigznes. Japānas kultūra un darba tikums sākotnēji, protams, ir liels izaicinājums un pat šoks. Taču ar laiku es tajā sāku justies labi un kopumā pavadīju Japānā divus gadus, strādājot divos izcilos restorānos kopā ar labākajiem pavārmākslas meistariem," par savām gaitām stāsta šefpavārs.
U.Janičenko norāda, ka "Rūme" ir pirmais restorāns Rīgā, kas zem viena jumta īsteno divus dažādus konceptus. Pusdienās tur var baudīt Japānas kulta ēdienu ramen, bet vakarā vienu no populārākajiem rietumu kultūras ēdieniem - steiku. Tāpat "Rūmē" ir arī kokteiļbārs.
""Rūme" ir ne tikai Rīgas, bet arī citu Eiropas pilsētu mērogam liels restorāns, tāpēc šeit var apvienot dažādas konceptus, piedāvāt dažādas pieredzes. Šī nav nejauša izvēle, šādu daudzveidību kā mērķi biju izvirzījis, tiklīdz sāku strādāt pie "Rūmes" ieceres. Esmu skolojies un apguvis pavārmākslu pie daudziem šefpavāriem, atšķirīgos restorānos, un vēlos to maksimāli izmantot, piedāvājot viesiem ēdiena un atmosfēras pieredzi visādām gaumēm un dzīvesstiliem," stāsta U.Janičenko.
Gatavojot austrumu un rietumu virtuves ēdienus, "Rūmes" pavāri maksimāli izmanto Latvijas produktus, atbalstot vietējos ražotājus.
Restorāna interjers ir veidots, domājot par šiem diviem konceptiem zem viena jumta. U.Janičenko stāsta, ka pusdienu telpā ir dzīvīga, pilsētnieciska atmosfēra, tajā jūtamas atsauces uz austrumiem - bambusu, japāņu pinumiem, kas mijas ar atturīgo skandināvu dizainu.
Savukārt vakariņas var baudīt divās dažādās noskaņās - gan aktīvajā, urbānajā vidē, gan otrajā, mierīgākajā restorāna daļā, kurā darbojas atvērtā virtuve, gaisma ir pieklusināta, gaisotne intīmāka. Viesi var vērot, kā top viņu ēdiens, baudīt vīnu un uzkodas, redzēt pavāru darbu. Atvērtās virtuves koncepts vēsturiski nāk no Japānas, kuras kultūrā iedvesmu smeļ šefpavārs U.Janičenko.
Rūmes interjera veidošanā piedalījās Latvijas galdnieki no "Vline furniture", savukārt grafisko dizainu izstrādāja Matīss Zvaigzne un Helēna Zakare. Traukus darinājusi Laima Grigone no "Laima Ceramics".