Topošie ierobežojumi pilsētu un novadu domju deputātiem ieņemt amatus pašvaldību iestādēs un uzņēmumos var būtiski ietekmēt deputātu kandidātu sarakstus nākamajām vēlēšanām, vēsta laikraksts Diena.
Laikraksta aprēķini liecina, ka aptuveni puse pašreizējo Rīgas domes deputātu ir finansiāli ieinteresēti, lai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas plānotie ierobežojumi netiktu pieņemti. Tomēr uz ienesīgāko papildu ienākumu avotu - Rīgas brīvostu - vismaz pašreizējā redakcijā ierobežojumi neattiektos, lai gan Vienotība vēlas tādus noteikt. Likumprojekts šobrīd neparedz arī ierobežojumus uzņēmumu padomju locekļiem, lai gan arī tajās vairāki Rīgas domnieki saņem visai pieklājīgu atalgojumu.
Rīgas domes koalīcija daudz kritizēta par lēmējvaras un izpildvaras saaugšanu, un amatpersonu ienākumu deklarācijas apliecina, ka daudzi deputāti tieši valdēs un padomēs saņem ievērojami vairāk nekā par deputāta darba veikšanu, norāda Diena. Deputāti Rīgas domē saņem vidēji zem 500 latu mēnesī - ap Ls 5500 gadā, daži mazāk, daži vairāk, īpaši, ja vada domes komitejas. Taču Rīgas satiksmē un vairākos citos uzņēmumos, kuru valdēs un padomēs strādā domnieki, viņu atalgojums ir vairākas reizes lielāks.
Ministra Edmunda Sprūdža padomniece Inga Antāne norādījusi, ka ierobežojumi attiektos uz pilsētas administrācijas vadītāju un darbiniekiem, iestāžu vadītājiem un vietniekiem, kā arī valžu locekļiem kapitālsabiedrībās, kurās pašvaldības daļa pārsniedz 50%. Savukārt uzņēmumu padomes vismaz šobrīd neskars. Tādējādi vairākos uzņēmumos deputātiem saglabātos iespēja nopelnīt, piemēram, a/s Rīgas Starptautiskā autoosta.
Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) esot redzējis tādu likumprojekta versiju, kurā ierobežojumi skar plašu loku: pēc viņa aplēsēm, aptuveni 25 000 cilvēku, ja aizliegumu attiecina uz visu domes iestāžu visiem darbiniekiem. «Ir skaidrs, ka katram no viņiem savā līmenī ir izpratne, kas notiek pašvaldībā. Vai ir pareizi liegt šiem cilvēkiem būt par deputātiem?» vaicājis N. Ušakovs. Uzņēmumu valdēs deputāti esot tādēļ, lai īstenotu domes politisko kursu, nodrošinot sociālo funkciju izpildi gan Rīgas satiksmē, gan Rīgas namu pārvaldniekā u. c. un garantējot, ka uzņēmumi piekrīt sniegt iedzīvotājiem dažādas atlaides, kas faktiski nes zaudējumus.
Plašāk: http://www.diena.lv/latvija/politika/rigas-domnieki-algas-zaudetu-615-000-latu-ja-sprudza-ierobezojumi-tiktu-pienemti-13968974