SIA Liepājas enerģija izsludinātajā konkursā par šķeldas piegādi jaunajai biokoģenerācijas stacijai pieteicās 21 uzņēmums, no kuriem atlasīti pieci labākie piedāvājumi.
Jaunās stacijas darba nodrošināšanai kopumā nepieciešami 110 tūkst. kubikmetru šķeldas gadā.
Lai arī Latvijai kā mežu lielvalstij tas nav liels daudzums, tā ir šķeldas realizācijas papildu iespēja vietējā tirgū, kas dod lielāku stabilitāti un drošību šķeldas ražotājiem realizācijas jomā, norāda viens no uzvarētājiem iepirkumā, SIA Sveaskog Baltfor tirdzniecības un loģistikas vadītājs Jānis Mazītis. Zinot, ka stacija ir moderns projekts, tā būs piemērota šķeldas izmantošanai visai plašā kvalitātes diapazonā, viņš lēš. Tā kā šķeldas iepirkšana plānota pēc tās enerģētiskās vērtības, nevis beramajiem kubikmetriem, paredzams, ka tas ļaus ražotājiem uzlabot piegādājamā materiāla kvalitāti, nezaudējot spēju piedāvāt konkurētspējīgu cenu, kas būs izdevīgi gan siltuma ražotājam, gan piegādātājam.
Jaunās biokoģenerācijas stacijas projekts veicinās Liepājas reģiona ekonomisko izaugsmi, aktivizējot šķeldas sagatavošanas darbus, sola Liepājas enerģija. SIA Sveaskog Baltfor patlaban šim projektam gatavo šķeldas uzkrāšanas laukumu, kā arī esam sākta reģiona aizaugušo teritoriju - lauksaimniecības platību un ceļu - izstrāde šķeldas izejmateriālu nodrošināšanai. Iespējams, laika gaitā varētu rasties arī jaunas darba vietas, kas būs saistītas ar šķeldas uzkrāšanas laukuma apkalpošanu, kā arī resursu sagādi, sola J. Mazītis.
Lai garantētu to, ka šķeldas piegāžu grafiks tiks ievērots jebkuros laika apstākļos, arī ceļu slēgšanas gadījumos, šķeldu plānots piegādāt tieši no ražošanas jeb šķeldotāja, kas strādā cirsmās, papils veicot piegādes no uzkrāšanas laukuma.
Jaunās biokoģenerācijas stacijas projekts noteikti ietekmēs eksportētās šķeldas cenu, kas, palielinoties pieprasījumam (patēriņam) vietējā tirgū, varētu nedaudz pieaugt, tomēr eksports noteikti neapstāsies, jo resursu reģionā ir vairāk, nekā nepieciešams Liepājas jaunajai stacijai, norāda Liepājas enerģija.
Tas, kā atšķirsies eksporta cena un Liepājas biokoģenerācijas stacijas šķeldas cena, būs atkarīgs no šķeldas tirgus situācijas. Tā kā šķeldas cena Liepājā tiek noteikta iepirkšanas procedūrā uz visu apkures sezonu un konkurss tiek rīkots pavasarī, paredzams, ka cena Liepājai apkures periodā, visticamāk, būs zemāka kā eksporta cena, paredz uzņēmums.
Db.lv rakstīja, ka Liepājas siltumapgādes modernizācijas ietvaros tikko nodota ekspluatācijā jauna koģenerācijas stacija, kas kā kurināmo izmanto biomasu. Projekta izmaksas ir 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts - 2,2 milj. latu.