Rīgas pils ugunsgrēkā cietušie vēsturiskie priekšmeti tiek atjaunoti, taču muzeju nākotne ir neskaidra un liek bažīties par darbinieku atlaišanu, tā, piemēram, darba attiecības, visticamāk, tiks pārtrauktas ar daļu Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbiniekiem, otrdien raksta laikraksts Diena.
Muzeju apdzīvotajā pils daļā logi ir plaši atvērti, un Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) žūst ugunsgrēka dzēšanas darbu seku visvairāk skartā daļa - iepriekš publiskai apskatei pieejamās telpas.
LNVM Restaurācijas departamenta vadītāja Sarmīte Gaismiņa stāsta, ka eksponātu atjaunošanas darbu process ir lēns - nevis tāpēc, ka trūktu darbinieku, bet gan specifikas dēļ: «Viss jādara pakāpeniski - smalkajā procesā neko nedrīkst sasteigt. Kamēr restaurators strādā pie viena priekšmeta, pārējiem, lai nebojātos vēl vairāk, glabājas saldētavā.»
Restauratoriem darāmais skaidrs, bet LNVM direktors Arnis Radiņš esošo situāciju muzejā salīdzina ar šaha spēlēšanu pret nezināmu pretinieku: «Šobrīd ir liela neziņa. Esmu izplānojis vairākus gājienus uz priekšu daudzām iespējamām situācijām. Turpmākais atkarīgs vienīgi no ekspertu tehniskā atzinuma.» Valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) pārstāve Daiga Laukšteina Dienai norāda, ka apsekošanas komisijas slēdziens būs zināms pēc nedēļas un, pamatojoties uz to, VNĪ noteiks muzeja turpmāko nākotni un atrašanās vietu, vēsta laikraksts Diena.
A. Radiņu visvairāk satrauc iespējamie pagaidu risinājumi, kuriem «ir tendence ievilkties bezgalībā». Viņš arī norāda: «Tā kā ekspozīcija apmeklētājiem ir slēgta, desmit no aptuveni simts muzejā strādājošajiem bija spiesti doties atvaļinājumā un visdrīzāk darba attiecības ar zāļu uzraugiem un biļešu kasierēm nāksies pārtraukt, bet tas būs atkarīgs no VNĪ lēmuma.»
Tikmēr Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) direktore Ilze Knoka atklāj, ka viņai savus darbiniekus atlaist nenāksies, jo ekspozīcijas telpas atrodas citā ēkā pilij pretējā ielas pusē un tās joprojām ir atvērtas apskatei.
Rīgas pils reprezentācijas telpu atjaunošana kopā ar pagaidu jumta uzstādīšanu izmaksās vairāk nekā 200 tūkstošus latu.