Pagājušā gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar trešo ceturksni, uzņēmēju kopējais noskaņojums nav būtiski mainījies un vairs nav vērojama strauja Parex Index samazināšanās, kas liecina par ekonomiskās situācijas stabilizēšanos, informēja Parex bankas korporatīvo komunikāciju vadītāja Inga Saleniece.
Saskaņā ar decembrī veiktā pētījuma, kas tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, datiem Parex Index – rādītājs, kas atspoguļo Latvijas uzņēmēju viedokli par ekonomisko situāciju valstī - salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, ir samazinājies tikai par 0.14 punktiem.
2009.gada 3.ceturksnī pirmo reizi kopš 2006. gada beigām bija vērojams indeksa vērtības pieaugums, tādējādi 2009.gada 3. un 4.ceturksnī uzņēmēji ir bijuši noskaņoti optimistiskāk nekā 2009.gada pirmajā pusē.
SKDS direktors Arnis Kaktiņš, komentējot jaunāko rādītāju, sacījis: «Analizējot Parex Index izmaiņas, ir jāatceras, ka Parex Index ir apsteidzošs rādītājs attiecībā uz virkni Latvijas makroekonomisko rādītāju. Tas rāda, kādu noskaņojumu vadīti uzņēmēji patlaban pieņem svarīgākos ar savu uzņēmumu darbību saistītos lēmumus, piemēram, investēt vai neinvestēt savos uzņēmumos, atlaist vai pieņemt darbā darbiniekus, paplašināt savu darbību vai gluži otrādi – to sašaurināt. Līdz ar to uzņēmēju šīsdienas lēmumu sekas tikai ar laika nobīdi atspoguļojas makroekonomiskajos rādītājos, kas daudzos gadījumos ir tikai uzņēmēju iepriekš pieņemto lēmumu sekas. Šādā kontekstā Parex Index stabilizācija ir ļoti laba ziņa, jo tas nozīmē, ka arī valsts ekonomiskā situācija patlaban stabilizējas un tuvākajos mēnešos makroekonomiskie indikatori strauji nepasliktināsies.»
2009.gada pēdējā ceturksnī nedaudz samazinājies nākotnes prognožu indekss (par 0.29 punktiem), savukārt tagadnes indekss saglabājies nemainīgs.
Aplūkojot Parex Index apakšindeksu dinamiku, redzams, ka jau kopš pagājušā gada vidus vispārējās ekonomiskās aktivitātes līmeni valstī uzņēmēji vērtē arvien pozitīvāk. Savukārt, sākot no 2009.gada 3.ceturkšņa uzņēmēji arvien pozitīvāk vērtē arī ekonomisko aktivitāti pārstāvētajā nozarē. Apakšindeksi, kas attiecas uz uzņēmuma apgrozījumu, rentabilitāti, finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu un investīciju apjomu uzņēmumā, 2009.gada pēdējā ceturkšņa laikā ir mainījušies minimāli.
Straujš optimisma pieaugums 2009.gada pēdējā ceturksnī bija novērojams būvniecības nozarē (indekss pieauga par 5 punktiem), kurā no 2008. gada vidus valdīja vislielākais pesimisms. Šobrīd vispesimistiskāk uz situāciju raugās tirdzniecības sektora pārstāvji, bet salīdzinoši visoptimistiskāk – ražošanas uzņēmumi.
2009. gada pēdējā ceturksnī uzņēmēju optimisms pieaudzis Pierīgas reģionā (par 4.47 punktiem), Latgalē tas ir pazeminājies (par 4.21 punktu), bet pārējos reģionos saglabājies līdzīgs kā 3.ceturksnī.