Pērn ārpustiesas parādu piedziņai iesniegtas lietas par kopējo summu 161,08 milj. Ls. Juridisko personu segmentā iesniegtas 29,6 tūkst. lietu par kopējo summu 26,34 milj. Ls, bet privātpersonu segmentā – 389,16 tūkst. lietu par kopumā 134,74 milj. Ls.
To liecina Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas apkopotie dati, balstoties uz nozares lielāko kompāniju iesniegtajiem rezultātiem.
Apkopotā statistika rāda, ka privātpersonu segmentā iesniegto lietu skaits pērn palicis tādā pašā līmenī kā 2009.gadā, bet iesniegtā piedzenamā lietu kopējā summa no privātpersonām pieaugusi par 21%. 2009.gadā, ārpustiesas parādu piedziņā tika iesniegtas 52 tūkst. lietu par parādiem no juridiskajām personām ar kopējo vērtību vairāk nekā 56 milj. Ls – pērn tie ir attiecīgi 29 tūkst. lietu par nedaudz vairāk nekā 26 milj. Ls apmērā.
«Salīdzinot ar 2009. gadu, ievērojamākā atšķirība vērojama juridisko personu segmentā iesniegto lietu summā – gada laikā tā kritusies uz pusi. Mazinājies arī iesniegto lietu skaits. Tas skaidrojams gan ar ekonomisko situāciju, gan ar uzņēmēju paradumu maiņu. Proti, uzņēmēji sākuši veikt daudz vairāk preventīvu pasākumu, lai parāds vispār neizveidotos,» atzīmē Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Agnese Priedīte.
Privātpersonu segmentā vērojams piedziņā iesniegto lietu summas pieaugums, lai gan lietu skaits ir saglabājies 2009.gada līmenī. Viens no iemesliem, kas šo tendenci skaidro – pērn piedziņā nonākušas arī tādas lietas, ar kurām līdz šim strādāja pats kreditors, piemēram, nodrošinātie kredīti, kas vidēji ir lielas summas. Tāpat ir pieaudzis arī kavēto lietu kavējuma procentu un līgumsodu apmērs, kas saistīts ar ārpustiesas parādu piedziņai saņemto lietu vecumu,» skaidro A. Priedīte.
LĀPPA uzskata, ka parādu atgūšanas efektivitāti palielināt palīdzēs arī topošais Parādu atgūšanas likums, kas šonedēļ tiks izskatīts Ministru Kabinetā. Tas padarīs nozari daudz pārskatāmāku, jo visi nozarē strādājošie uzņēmumi tiks licencēti un tādējādi tiks atvieglota datu ieguves procedūra.
Nozares statistiku apkopojusi Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācija, balstoties uz tās biedru - SIA Creditreform Latvijā, SIA Paus Konsults, Lindorff Oy Latvijas filiāle, SIA Intrum Justitia, SIA Konsultatīvā sabiedrība Conventus, SIA Sergel, UAB Gelvora filiāle Latvijā – iesniegtajiem datiem. Kopējā parādu summa Latvijā ir lielāka.