Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Inovāciju konsultāciju centrā 2019. gadā notika aptuveni 80 individuālo konsultāciju; 2018. gadā – aptuveni 40 individuālas konsultācijas.
Jautājumi, ko Finanšu un kapitāla tirgus komisija saņem Inovāciju konsultāciju centrā, pamatā ir saistīti ar Maksājumu pakalpojumu otrās direktīvas (PSD2) jaunajiem pakalpojumiem (konta informācijas pakalpojumu un maksājumu ierosināšanas pakalpojumu), kopfinansējuma pakalpojumiem un to tvērumu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas regulējumu un tā piemērošanas jautājumiem, kā arī virtuālajiem aktīviem un ICO izmantošanas iespējām.
Finanšu un kapitāla tirgus komisija sniedz divu atšķirīgu veidu atbalstu finanšu inovācijām – konsultācijas un "Inovāciju smilšukasti", kas ir inovatīvu pakalpojumu testēšanas vide. "Par dalību "Inovāciju smilškastē" ir bijusi pāris pretendentu interese, pašlaik gaidām pretendentu tālākos soļus," informē Ingus Valtiņš, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Licencēšanas daļas vecākais juriskonsults.
Ņemot vērā, ka "Inovāciju smilškaste" ir paredzēta specifisku inovatīvu finanšu pakalpojumu testēšanai, varot uzskatīt, ka interese par testa vidi kopumā ir. "Nevarētu teikt, ka interese ir zema vai augsta, drīzāk tendences liecina par to, ka tā ir līdzīga kā atsevišķās citās valstīs, kurās arī tiek piedāvāti šādi pakalpojumi. Potenciālie pretendenti bieži vien iegūst nepieciešamo atbalstu Inovāciju centrā konsultāciju veidā un bez testa vides sāk organizēt un veikt nepieciešamās darbības licences saņemšanai," teic I. Valtiņš.
Šobrīd Finanšu un kapitāla tirgus komisija veic Latvijas finanšu tirgus dalībnieku aptauju par inovatīvajiem finanšu pakalpojumiem, kuras rezultātā tiks iegūta informāciju gan par inovatīvajiem pakalpojumiem, kurus izmanto Latvijas finanšu tirgus dalībnieki, gan arī par nākotnes iecerēm šajā jomā.
Vaicāts, vai ir kāds finanšu tehnoloģiju pakalpojums, kas ir radies, pateicoties vai sadarbībā ar "Inovāciju smilškasti", I. Valtiņš norāda, ka pašlaik tajā testa režīmā nav darbojies neviens pretendents. Esot jāņem vērā, ka ar Inovāciju centra atbalstu vairāki pretendenti ir uzsākuši veikt darbības licences saņemšanai, lai sniegtu inovatīvus maksājumu pakalpojumus, kā arī atsevišķi pretendenti plāno uzsākt pūļa finansējuma sniegšanu uzņēmējiem.
Viņš piebilst, ka Inovāciju centrā var vērsties ar jautājumiem ne tikai par inovatīviem finanšu pakalpojumiem, kuru sniegšanai jāsaņem atļauja, bet tajā skaidro arī jautājumus par finanšu inovācijām, kuras kalpo kā licencējamu pakalpojumu blakus pakalpojumi, vai arī pakalpojumiem, kuru veikšanai pašlaik nav nepieciešama kāda no komisijas izsniegtajām atļaujām.
Db.lv jau rakstīja, ka 2017. gada nogalē Finanšu un kapitāla tirgus komisija radīja jaunu virtuālu informatīvu vidi "Inovāciju smilškaste", kurā vienuviet iespējams iegūt informāciju un uzzināt aktualitātes par inovācijām un to iespējām Latvijas finanšu sektorā, noskaidrot svarīgus ar finanšu tehnoloģijām saistītus praktiskus jautājumus, kā arī tiešā veidā uzrunāt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas ekspertus.