Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadība nolēmusi atbalstīt Latvijas krājbankas maksātnespējas administratora KPMG Baltic iesniegto bankas maksātnespējas risinājumu – bankrotu.
Par šādu lēmumu Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) paziņoja preses konferencē.
Db.lv jau vēstīja, ka savu lēmumu šogad janvāra beigās KPMG pamatoja ar to, ka neviens no saņemtajiem četriem bankas sanācijas piedāvājumiem neesot derējis, tostarp piedāvātais finanšu ieguldījums neesot nebija pietiekams, lai banku sanētu. Jau vēstīts, ka par Krājbankas investoru vēlējās kļūt Krievijas finanšu korporācija Otkritie.
FKTK lēmums nozīmē, ka maksātnespējas administrators sniegs pieteikumu tiesā, kas lems par bankrota procedūras uzsākšanu.
Jau vēstīts, ka bankrota procedūras gadījumā pirmais prasītājs, kas saņems līdzekļus no bankas aktīvu pārdošanas, ir Noguldījumu garantiju fonds (NGF). Jau vēstīts, ka no NGF iepriekš bija paredzēts izmaksāt nedaudz virs 300 miljoniem latu.
Tālākā kreditoru prasījumu apmierināšanas kārtība ir šāda: bankas darbinieki, nodokļu maksājumi, neizpildītie maksājumi valsts un pašvaldību budžetos, valsts prasījumi par garantētajiem kredītiem, pārējie likumīgie kreditori (t. sk. noguldītāji, kuriem ir bijis vairāk nekā 100 tūkstoši eiro), procentu maksājumi kreditoriem, kreditoru prasījumi, kas pieteikušies pēc termiņa, subordinētie aizdevumi un visbeidzot akcionāri.
Šāds bankrota procedūras regulējums un minētā kreditoru rinda ir noteikta, lai NGF kā valsts garantiju mehānisms nodrošinātu finansiālo stabilitāti un aizsargātu mazo noguldītāju intereses, garantējot tiem izmaksas līdz 100 tūkstošiem eiro, tā FKTK.
FKTK vadītājs Kristaps Zakulis atzina, ka tiesā plānots vērsties jau rīt, t.i. 22.februārī. Viņš neprognozēja, kāds varētu būt tiesas lēmums.
Izrādās, bankas administrators bija saņēmis un izanalizējis kopumā piecus nevis četrus, kā iepriekš ziņots, sanācijas priekšlikumus, kuri tika atzīti par nepamatotiem, jo piedāvātais finanšu līdzekļu apjoms nevienā no priekšlikumiem nebija pietiekams bankas kapitāla atjaunošanai apmērā, kas nodrošinātu bankas darbību atbilstoši likuma prasībām.
Pēc K.Zakuļa minētā, Krājbankas kapitālā kopumā bijis nepieciešams ieguldīt 171 miljonu latu, bet labākais no sanācijas priekšlikumiem esot paredzējis vien 38 miljonu latu ieguldījumu.
Otrs svarīgs kritērijs, kas tika vērtēts lēmuma pieņemšanai bija tāds, ka neviens no sanācijas priekšlikumiem nav paredzējis reālu biznesa plānu bankas tālākajai darbībai.
Db.lv iepriekš vēstīja, ka Otkritie Krājbankas kapitālā bija plānojusi ieguldīt papildu 38 miljonus latu, līdz ar to kopējais Krājbankas pamatkapitāls pieaugtu līdz 73,8 milj. Ls, no kuriem sākotnēji 51,49% piederētu Otkritie. Tāpat Krievijas finanšu institūcija bijusi gatava aizdot bankai 120 miljonus latu.