Nebanku sektora kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji 2015.gadā patērētājiem no jauna izsnieguši kredītus 468,01 milj.EUR apmērā, kas ir par 80,63 milj. EUR (20,81%) vairāk nekā 2014.gadā, kad tika izsniegti 387,38 milj.EUR. Izsniegto kredītu apjoma pieaugums vērojams visos kredītu veidos, bet visstraujākais - distances kredītu apjomā (+33,58 %) un hipotekāro kredītu apjomā (+32,95%), informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa.
Jāpiebilst, ka jauni nosacījumi patērētāju kreditēšanai stājās spēkā no 2016. gada 1. janvāra. PTAC rīcībā pagaidām ir dati tikai līdz pagājušā gada beigām.
Saskaņā ar PTAC rīcībā esošo informāciju no jauna izsniegtajos kredītos dominē distances kredīti ar 192,58 milj. jeb 41% no visas no jauna izsniegto kredītu kopsummas.
PTAC secinājis, ka nebanku kreditētāju kredītportfelī esošo kredītu kvalitāte uzlabojas, kopējam kavēto kredītu īpatsvaram samazinoties un 2015.gada decembrī sarūkot līdz 14,72% no kopējā kredītportfeļa apjoma.
Visaugstākais virs 90 dienām kavēto saistību īpatsvars 20,79% 2015.gada 31.decembrī saglabājies distances kredītiem. Salīdzinot ar 2014.gada 31.decembri, kad virs 90 dienām tika kavēti 22,60%, tas ir samazinājies par nepilniem 2 procentpunktiem.
Pēc PTAC rīcībā esošās statistikas, aizvien vairāk tiek izmantots distances kredītu pagarināšanas pakalpojums un konstatēts, ka trīs un vairāk reižu pagarināto līgumu īpatsvars ir palielinājies no 30% 2014. gada nogalē līdz 38% 2015.gada 31.decembrī. Kā norāda B. Vītoliņa, tas liecina par problēmām kredītus atmaksāt - klienti izvēlas neiekļūt nemaksātāju sarakstos, bet kredītus pagarināt.
Lai uzlabotu kredītu atmaksas situāciju, PTAC aicina patērētāju kreditētājus pārskatīt patērētāju maksātspējas izvērtēšanas praksi, nodrošinot, ka patērētāju sniegtā informācija, piemēram, par ienākumiem, ir apstiprināta ar dokumentāriem pierādījumiem.
Saistībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumiem attiecībā uz nebanku kreditēšanas nozari, kas stājušies spēkā šā gada janvārī, pirmšķietami novērtējot situāciju saistībā ar pagarinājuma maksām distances kredītiem, PTAC secinājis, ka netiek ievēroti likumā noteiktie ierobežojumi par kredīta kopējām izmaksām. Tādēļ PTAC sagatavojis informāciju komersantiem par to, kā likums interpretējams. «Tas ir pēdējais brīdinājums,» izteicās B. Vītoliņa.
«Uzlabojoties kopējai ekonomiskai situācijai, pamazām atdzīvojas arī kreditēšanas tirgus. Tas attiecas gan uz banku sektoru, gan nebanku kredītdevēju darbības apjomiem. Ja pērn no jauna izsniegto kredītu apjoms patēriņa segmentā komercbankām pieaauga par 40%, tad nebanku kredītdevējiem aptuveni par vienu piekto daļu. Tas parāda, ka cilvēki kļūst daudz pārliecinātāki par savu finansiālo stabilitāti un ir drošāki par patēriņu. Tāpat redzam, ka nebanku kreditēšanas jomā pēdējo trīs gadu laikā ir uzlabojusies kredītportfeļa kvalitāte. Patērētāji ir kļuvuši daudz apdomīgāki un rūpīgāk pieņem lēmumu par aizdevuma saņemšanu. Vēl viena pozitīva tendence ir vērojama hipotekārās kreditēšanas jomā – pērn apjomi pieaauga gan bankām, gan nebanku kreditēšanas uzņēmumiem. To lielā mērā ietekmēja iedzīvotāju pārliecība par valsts ekonomikas attīstības tendencēm. Nozīmīgu lomu banku hipotekāro kredītportfeļa apjomu pieaugumā ietekmēja valsts atbalsta programma pirmā mājokļa iegādei,» biznesa portālam db.lv, lūgts komentēt PTAC datus, norādīja Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sagatavotā informācija par Latvijas nebanku patērētāju kreditēšanas sektora darbību liecina, ka 2015.gadā Latvijas Republikā darbojās 57 licencēti nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri nodarbojās ar dažāda veida kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu.
Distances kredītēšnas pakalpojumus sniedza 19 sabiedrības, Patēriņa kredītus sniedza 19 sabiedrības, kredītus pret kustamas lietas ķīlu (lombarda kredītus) sniedza 19 sabiedrības, Hipotekāros kredītus sniedza 13 sabiedrības, līzinga un citus ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošinājumu saistītus kredītus sniedza 15 sabiedrības.