Tirgotāji šogad izjutuši nelielu stabilizāciju, bet nav sagaidījuši valdības pretimnākšanu uzņēmējdarbības vides uzlabošanā.
Lai arī ir redzamas pozitīvas iezīmes un pieaugums gan iedzīvotāju pirktspējā, gan uzņēmumu apgrozījuma rādītājos, tomēr par strauju augšupeju runāt ir pāragri, norāda viena no lielākajiem pārtikas mazumtirgotājiem SIA Rimi Latvia valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais. Viņš paredz, ka nākamgad visdrīzāk gaidāma lēna un pakāpeniska tirgus izaugsme, taču to var bremzēt valdības lēmumi, piemēram, paredzamais nodokļu pieaugums, jo jebkurš nodokļu palielinājums ietekmē ne tikai tirgotājus, bet arī piegādātājus, ražotājus, izplatītājus un pircējus. Jautāti par trim svarīgākajiem notikumiem nozarē, arī citu tirgotāju viedokļi sakrīt vienā - nodokļu politikas jautājumā.
Krasu pārmaiņu nav
Vērtējot nozari 2009. gada nogalē, tika pieļautas būtiskas izmaiņas tirgus dalībnieku sastāvā, tomēr 2010. gadā nozare iztikusi bez krasām pārmaiņām - neviens tīkls nav pametis šo tirgu vai apvienojies. Ik pa laikam šogad arī izskanējušas dažādas likumdošanas izmaiņu iniciatīvas, kas nav tikušas apstiprinātas, piemēram, iecere aizliegt tirgot alkoholu 1. septembrī vai palielināt nodokļus atsevišķām produktu grupām. Lai veicinātu pārtikas mazumtirdzniecības kā nozares attīstību, uzņēmumi Elvi, Iki, Maxima, Rimi un Sky šogad apvienojās Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijā (LPTA). Ekonomiskā situācija valstī visu gadu uzturēja aktīvu sabiedrības interesi par cenu izmaiņām, kā arī diskusiju par tās pārtikas likteni, kurai beidzies derīguma termiņš. Savukārt gada nogale atnākusi ar jaunām nodokļu pārmaiņām un maksājumu karšu PIN kodu ierīču ieviešanu no 2011. gada 1. janvāra.
To, ka 2010. gadā pretstatā iepriekšējam mazumtirdzniecības nozarē iezīmējās neliela stabilizācija, novērojis arī Elvi. Statistika rādīja, ka gada trešajā ceturksnī bija pat iemesls runāt par krīzes beigām, jo patēriņš valstī atkal uzrādīja pozitīvas tendences, tomēr, kā jau tika prognozēts, sākoties apkures sezonai, nozares kopējais apgrozījums samazinājās, klāsta Elvi zīmola sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Grigāne-Drande.
Pirkumi būs jāatliek
Arī citu preču tirgotāji norāda uz nelielu stabilizāciju nozarē un cer, ka nākamais gads nenesīs būtiskas apgrozījuma svārstības. Sadzīves tehnikas, elektronikas un citu preču tirgotāja Elkor valdes loceklis Ronalds Feldmanis atzīst, ka kompānija arī šogad paplašinājusi tirdzniecības vietas un renovējusi veikalus. Lai arī joprojām ir jūtamas ekonomiskās lejupslīdes sekas, izdevies noturēt pastāvīgos klientus un piesaistīt jaunus. Kā vienu no gada notikumiem Elkor vadība atzīmē to, ka šogad kompānija sākusi nodarboties ar ikdienas apģērbu tirdzniecību. Tāpat šogad Spice Home atklāts tirdzniecības centros lielākais veikals Elkor Tehnika. Jautāts par cerības nepiepildījušo notikumu, R. Feldmanis teic, ka šogad nav izdevies sagaidīt valdības solījumu pildīšanu par atbalstu uzņēmējdarbībai, piemēram, samazinot nodokļu slogu. Tāpat cerēts, ka valdība darīs mazāk muļķību, taču jau sastrādātās nozīmējot, ka daudziem iedzīvotājiem lielākus pirkumus nāksies atlikt. Elkor valdes loceklis cer, ka nākamgad nevajadzēs piedzīvot dramatisku lejupslīdi un apgrozījuma svārstības tiks noturētas desmit procentu robežās.
Plakana kā pankūka
SIA Baltic Trade Network, SIA Sanitex Baltic Distribution un SIA Karsten-Sanitex Latvia valdes loceklis Aigars Ģērmanis 2010. gadu vairumtirdzniecības nozarē vērtē plakanu kā pankūku, jo vairumtirdzniecība ir stipri atkarīga no mazumtirdzniecības. Viņš norāda, ka arī šogad ražotāji turpinājuši optimizēt loģistikas izmaksas, mēģinot atrast lētākos un efektīvākos veidus, kā piegādāt preci veikaliem, tāpat notikusi distributoru maiņa. Tā kā degviela kļuvusi dārgāka, tas liek vairumtirgotājus «optimizēt, optimizēt un vēlreiz optimizēt». Vēl viena gada īpatnība - pieejamas daudzas jaunas un tukšas noliktavu platības, kas veicina noliktavu īres cenu pazemināšanos. Arī vairumtirgotāji gaidījuši izaugsmes, nevis taupīšanas budžetu, jo vairumtirdzniecība tieši atkarīga no kopējā ekonomikas pulsa. Ja Eiropa, par spīti taupības režīmam un PVN pieaugumam, tiks galā ar fiskālajām problēmām fiskāli slikti disciplinētajās valstīs, tad nākamgad tomēr sagaidāms mazs pieaugums, spriež A. Ģērmanis. DB jau vēstīja, ka pērn 25 lielākie vairumtirgotāji apgrozījuši gandrīz 400 miljonus Ls, kas ir par 24 % mazāk nekā gadu iepriekš. Īpaši cieta alkoholisko dzērienu vairumtirgotāji, kam iegrieza akcīzes paaugstināšana.