Nodokļu strīdu risināšanā Latvijai būtu jāizmanto ārvalstu pieredze nodokļu mediācijā, tādējādi strīdus ar nodokļu administrāciju risinot ātrāk, nekā tiesājoties, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Šādu iniciatīvu jau pavasarī Ārvalstu investoru padome Latvijā piedāvāja tikšanās laikā ar Latvijas valdību, tomēr tā paliks jaunās valdības un Saeimas lemšanai, jo pašlaik ir idejas līmenī. Nodokļu administrācijas un nodokļu maksātāju strīdi ir aizvēruši ne tikai nelielus un vidējus, bet arī Latvijas apstākļiem lielākus uzņēmumus, jo tiesvedība ilgst gadiem. Tādējādi nodokļu maksātājam, cenšoties pierādīt savu taisnību, ir «jāspēj nodzīvot», līdz tiesa Latvijā ir pieņēmusi galīgo lēmumu, vēl jo vairāk, ja uzrēķins ir jāsamaksā nekavējoties, nevis tad, kad spēkā stājas galīgais tiesas lēmums. Tas nozīmē, ka miljonu eiro uzrēķinu gadījumos izdzīvot var tikai retais vai arī tas, kuram ir finansiāli spēcīga «mamma».
«Ārvalstīs, tostarp ES dalībvalstīs, ir ieviesta alternatīvā strīdu izšķiršanas procedūra, kuras galvenais mērķis ir izšķirt strīdus starp nodokļu maksātāju un nodokļu administrāciju, nenonākot līdz tiesvedībai,» skaidro Ārvalstu investoru padomes Latvijā nodokļu darba grupas locekle un auditorkompānijas EY partnere Latvijā, nodokļu eksperte Ilona Butāne. Viņa norāda, ka pašlaik pastāv iespēja nodokļu maksātājam vienoties (samazinot tikai uzrēķināto soda naudu līdz 50%) ar nodokļu administrāciju, tomēr šajā situācijā faktiski nodokļu maksātājam ir jāpiekrīt nodokļu uzrēķinam. «Pašlaik ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) audita lēmumu neapmierinātais nodokļu maksātājs to var pārsūdzēt VID ģenerāldirektoram, tomēr šī pārsūdzība bieži vien neko nemaina, un faktiski pēc tam ar šo strīdu nodarbojas administratīvā tiesa,» skaidro I. Butāne. Viņa atzīst, ka arī nodokļu administrācijai šāda situācija nav īsti izdevīga, jo tiesvedībā ir jānodrošina pārstāvniecība, turklāt ir gadījumi, kad augstākās tiesu instances lēmums par labu nodokļu maksātājam ļauj ar analogu prasību pret VID vērsties visiem tiem nodokļu maksātājiem, kuriem ir līdzīgi darījumi un bijuši uzrēķini. «Šāda prakse labi darbojas citviet Eiropā, bet vēl ne tik bieži Latvijā, tomēr agrāk vai vēlāk tā būs arī Latvijā,» prognozē I. Butāne. Viņa norāda, ka precedentu bāzes problēmu atzīst arī nodokļu iekasētāji Latvijā. «Nodokļu uzrēķini un strīdi galvenokārt rodas no likuma normu interpretācijas, atšķirīgas piemērošanas, nevis no apzinātas nemaksāšanas,» secina I. Butāne. Viņa kā vēl vienu problemātisku sadaļu nodokļu normatīvos redz samērīguma principa neievērošanu, proti, par administratīvu kļūdu var saņemt sodu 0,25–0,5 milj. eiro apmērā. «Uzņēmumam šādā situācijā vienīgā iespēja ir balstīties uz samērīguma principu un cerēt, ka tiesvedībā šis gadījums tiks skatīts pēc būtības,» vērtē I. Butāne. Viņa piekrīt, ka nodokļu administrācijai pašlaik nemaz nav mehānisma, kas ļautu šo atgadījumu vērtēt pēc būtības, pēc samērīguma principa un samazināt uzrēķinu. Ir uzņēmēji, kuri pat uzskata, ka VID nevienu soli nenāks pretī uzņēmumam, jo neviens neriskēs ar amata zaudēšanu un iespēju tikt turētam aizdomās par korupciju, tāpēc turēsies līdz pēdējam – līdz tiesas lēmumam.
«Vienkāršākais risinājums būtu izveidot sava veida nodokļu strīdu mediāciju, kuras mediatori būtu atzīti gan no nodokļu maksātāju, gan nodokļu administrācijas puses,» priekšlikuma būtību izskaidro I. Butāne.
Visu rakstu Nodokļu uzrēķinu strīdiem jāpiedāvā mediācijas iespēja lasiet 15. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.