Pasaules vadošie politikas noteicēji pagaidām vēl atrodas ekonomikas balstīšanas stadijā, un sagaidāms, ka tas tā būs vēl kādu laiku. Pamata pieņēmums ir, ka riski no pāragras ekonomikas apkures atslēgšanas ir krietni lielāki un noteikti arī daudz tuvāki nekā riski no tā, ka šāda kurināšana tiek turpināta pārāk ilgi
Kādā brīdī gan aktīvā kara posmam ar pandēmiju pie nāks gals. Attiecīgi valdībām tad būs jāsāk lauzīt galva par savu uzblīdušo budžeta deficītu caurumu lāpīšanu. Šajā ziņā ideālais variants, protams, būtu, ja varētu ātri un viegli palielināt budžeta ieņēmumus. Realitāte gan pārsvarā parasti mēdz būt tāda, ka budžeta sabalansēšana – turklāt uz ļoti lielu un ar vien augošu saistību fona – notiek uz kādu jaunu nodokļu vai to palielināšanas rēķina. Līdz ar to pēcpandēmijas laikmetu, ja nenotiks brīnumi, daudzviet pasaulē, visticamāk, iezīmēs nodokļu palielināšanas vētra. Atsevišķās vietās valdības jau sākušas iesildīt savas sabiedrības, ka plašs nodokļu kāpums būs neizbēgams.
Nodokļu palielināšana parasti nevienam nepatīk. Tas gan šā brīža, gan nākotnes varas politiķiem ieskicē lielus izaicinājumus. Pamatā – šī ir krīze, kas risināta uz nākotnes rēķina: esošie politiķi tērējuši, bet nākamajiem valstu līderiem un pat veselām paaudzēm būs šis rēķins jānomaksā un jāpieņem smagi lēmumi, kas diez vai izpelnīsies sabiedrības mīlestību. Risks ir kādas šādas faktiski nepieciešamas politikas īstenošanas atlikšana uz arvien vēlā ku laiku līdz brīdim, kad situācija jau ir neglābjama. Var augt arī spriedze starp kaimiņiem, jo daļa naudas var tikt mēģināta gūt uz to rēķina, piemēram, aktīvāk konkurējot ar nodokļu režīmiem un attiecīgiem to izņēmumiem.
Tālākas korekcijas droši vien gaidāmas arī Latvijā, kur uz to, ka jau ieplānotās nodokļu pārmaiņas diez vai varēs piepildīt to valsts budžeta caurumu, kas būs radies, dāsnu roku dalot naudu pandēmijas laikā, uzmanību vērš ZAB Sorainen partneris nodokļu un muitas jautājumos Jānis Taukačs. Eksperts vērš uzmanību uz to, ka rēķins tiks piestādīts digitālajam biznesam. “Tikai – kas ir digitālais bizness? Mūs dienās gandrīz viss bizness ir digitāls. Pagaidām izskatās, ka ASV lobijs cietīs neveiksmi un citas valstis sekos Francijas, Čehijas un citu pionieru piemēram un apliks ar nodokli digitālos gigantus atkarībā no tā, kur atrodas to klienti,” virzienu ieskicē J. Taukačs. Viņš izceļ, ka mēs esam it kā pamodušies no miega – rāma un stabila lietu stāvokļa –, kur saprotam, ka nu biznesu var veikt pavisam citādi.
Visu rakstu lasiet žurnāla "Dienas Bizness" 16.marta numurā!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!