Izpildot starptautisko vienošanos par cīņu ar pārrobežu krāpšanu nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, Latvijā ir izstrādāti normatīvie akti par finanšu kontu informācijas automātisko apmaiņu, un bankas no 2016. gada sākuma sāk šo noteikumu piemērošanu. Praksē tas nozīmēs papildu jautājumu uzdošanu bankas klientiem un ziņošanu Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par 55 valstu rezidentu finanšu kontiem, lai VID tālāk šo informāciju nodotu attiecīgo valstu nodokļu administrācijām, informē Latvijas Komercbanku asociācija.
VID savukārt saņems analoģisku informāciju no šo valstu nodokļu administrācijām par Latvijas rezidentu darījumiem un kontiem citu valstu finanšu iestādēs.
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 2014. gadā apstiprinātais Globālais Standarts nosaka automātisko informācijas apmaiņu pasaules līmenī. OECD ir atzinusi finanšu kontu informācijas apmaiņu par svarīgu instrumentu cīņā pret pārrobežu krāpšanu nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Tā mērķis ir automātiska informācijas apmaiņa starp nodokļu administrācijām par finanšu iestāžu rīcībā esošo informāciju par citu valstu rezidentiem.
Latvija līdz ar 55 citām valstīm ir pievienojusies Globālā Standarta agrīno ieviesēju grupai, tādēļ pirmajai automātiskajai informācijas apmaiņai jānotiek 2017. gada septembra beigās par 2016. gadu. Latvijas finanšu institūcijas, tostarp bankas, VID sniegs informāciju par šo valstu fizisko un juridisko personu kontu turētājiem (t.sk. pastarpinātiem patiesā labuma guvējiem), konta atlikumu vai vērtību, procentiem un dividendēm no finansiālajiem ieguldījumiem, ieņēmumiem no aktīvu pārdošanas, u.c. Informācija VID tiks sniegta vienu reizi gadā.
Pašlaik kopumā 97 valstis ir apņēmušās ieviest OECD Globālo Standartu, bet atbilstoši ieviešanas iespēju izvērtējumam praksē tās ieviesīs šo standartu pakāpeniski tuvāko gadu laikā. Tādējādi paredzams, ka laika gaitā informācijas apmaiņai pievienosies arvien jaunas valstis.