Kuldīgas policijai pēdējos trijos gados daudz laika un resursu jātērē, lai cīnītos ar krāpniekiem, kuri parādījušies līdz ar kompānijām, kas izsniedz tā sauktos ātros kredītus. Blēži izmanto cilvēku lētticību un to, ka nauda tiek aizdota neklātienē, saņemot lūgumu no naudas gribētāja īsziņas veidā pa telefonu, šodien raksta laikraksts Latvijas Avīze.
«Vedeklas ģimenei ļoti vajadzēja naudu, lai samaksātu par patērēto elektrību. Tā kā viņai jau bija kredīti, aizņemties vairs nevarēja, tāpēc pierunāja mani noformēt kredītu,» izdevumam stāstījusi Austra (vārds mainīts) no Kuldīgas novada.
«Vedekla internetā bija sameklējusi cilvēku, kas bija gatavs bez procentiem aizdot dažus simtus latu. Vajadzēja tikai aizbraukt uz Rīgu, bankā atvērt kontu un pēc tam pie notāra parakstīt līgumu. 13. decembrī aizbraucām uz Rīgu. Kad kontu biju atvērusi, vajadzēja tā datus un internetbankas paroles nosūtīt aizdevējam, jo viņam it kā vajadzēja pārliecināties, ka man nav nekādu parādu un esmu uzticama. Ja viss būšot kārtībā, tad tikšoties ar mums pie notāra. Vēlāk viņš vairs uz telefona zvaniem neatbildēja. Līdz tumsai zvanījām, pēc tam nospļāvāmies un braucām mājās. Tajā brīdī jau neko nebijām zaudējuši, tikai iztērēto degvielu un laiku. Ātri par notikušo aizmirsām,» viņa atsaukusi atmiņā notikušo.
Taču 14. februārī sievietei par kļūmīgo soli atgādinājis uzņēmums Viasms.lv, no kura uz Austras vārda bija ņemts 50 latu kredīts. Cietušie uzreiz devušies uz policiju. Par notikušo ierosināta krimināllieta, un jau noskaidrots pirmais cilvēks krāpšanas ķēdē. Izmeklētājs nav stāstījis, kādiem paņēmieniem tas izdarīts, lūdzis arī neminēt šā cilvēka vārdu, jo arī viņš esot krāpšanas upuris. Pagaidām neesot zināms, vai Austras vārdā vēl no kādas kredītkompānijas izkrāpta nauda.
Latvijas Avīze raksta, ka, kad krāpnieks atradis upuri vai arī pats naudas meklētājs uzdūries blēdim, tālākie notikumi risinājušies pēc vienāda scenārija: «labvēlis» gatavs aizdot naudu, tikai viņam nepieciešams tāds «sīkums» kā naudas saņēmēja bankas konta numurs un internetbankas paroles un kodi, lai it kā varētu pārskaitīt naudu. Kad šie dati blēdim ir rokā, viņš uzdodas par konta īpašnieku un kredītkompānijai aizsūta mobilā telefona īsziņu ar lūgumu aizdot naudu – parasti līdz Ls 300. Kad aizņēmums ieskaitīts upura kontā, blēdis, izmantojot iegūtos kodus un internetbanku, šo summu pārskaita uz kādu sev zināmu kontu un naudu izņem bankomātā. Tiesa, shēmā iesaistīto cilvēku ķēdīte ir garāka un tas neļauj krāpnieku izskaitļot uzreiz, izsekojot naudas plūsmai.
«Naudas lūdzējs krāpnieku vaigā neredz. Sarunas notiek tikai pa telefonu, kurās aizdevējs izrīko, kurā bankā jāatver konts, kādi dati nepieciešami un uz kurieni tie jāsūta. Parasti jau tiek sarunāta arī tikšanās vai nu pie bankas, vai pat pie notāra, lai vairotu uzticamību darījumam. Šīs tikšanās gan nenotiek, jo aizdevējs pēkšņi izrādās «aizņemts», bet norādījumus turpina sniegt pa telefonu.
Kad aizdevējs saņēmis datus, viņš vairs nezvana, bet ir tikai pats sazvanāms, taču tikai līdz brīdim, kamēr kredītkompānija pārskaita naudu uz kontu un viņš to izņem,» stāstījis Valsts policijas Kuldīgas iecirkņa kriminālizmeklēšanas inspektors virsleitnants Rolands Bāders.
Pēc līdzīgas shēmas cilvēki tiekot apkrāpti, piedāvājot darbu – šajā gadījumā bankas konts un pieejas kodi esot vajadzīgi, lai pārskaitītu algu. Ātri vien atklājas, ka nav ne darba, ne algas, toties pēc kāda laika šā bankas konta īpašnieks saņem paziņojumu no kredītkompānijas, ka jāatdod parāds... Pēc līdzīgas shēmas pa elektronisko pastu tiekot paziņots arī par loterijas laimestu. Nesen kāda nelaimīga kuldīdznieku ģimene loterijā «vinnēto» 16 miljonu meklējumos izmalusi visu Vāciju.