Latvijas iekšzemes kopprodukts salīdzināmās cenās samazināsies par 12 %. To paredz Finanšu ministrijas aktualizētais makroekonomiskās attīstības scenārijs 2009. gadam. Finanšu ministrijas publiskotie dati par IKP un citu makroekonomisko rādītāju aktualizēto prognozi saskaņoti ar Latvijas Banku un Ekonomikas ministriju.
Arvien pasliktinās
Db jau vairākkārt vēstījis, ka 2008. gada rudenī, kad vēl tika gatavots 2009. gada valsts budžets, Latvijai tika prognozēta strauja iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma tempu samazināšanās, tiesa, tolaik vēl tika gaidīts, ka šogad Latvijas ekonomika tomēr piedzīvos nelielu izaugsmi 2 % apmērā. Pērnā gada decembrī, kad pēc Parex bankas pārņemšanas kļuva skaidrs, ka Latvijai būs nepieciešams starptautisko finanšu institūciju aizdevums, Latvijas valdība kopā ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) speciālistiem pārskatīja makroekonomiskās prognozes, prognozējot, ka Latvijas IKP šogad samazināsies par 5 %. Lai iekļautos plānotajā budžeta deficītā, tas ir, lai valsts izdevumi ieņēmumus nepārsniegtu par vairāk nekā 5 % no IKP, valsts un pašvaldību institūcijās strādājošo atalgojuma fonds jau samazināts par 15 %, bet iepirkumi - par 25 %, bet valsts kopbudžeta izdevumi kopumā - par aptuveni 420 milj. Ls. Pati pesimistiskākā no līdz šim izteiktajām ekspertu prognozēm gan ir vēl skarbāka - tā paredz, ka Latvijas IKP šogad varētu samazināties par 20 % - 25 %.
"Makroekonomikas ietvars tika pārskatīts vairākkārt, jo prognozes nepieciešams gatavot īstermiņa režīmā. To ietekmē ārējās vides pasliktinājums, arī eksporta samazinājums. Aizvien vājākas kļūst patēriņa un investīciju pozīcijas. Negatīvu izaugsmi sagaida arī visās svarīgākās Latvijas tirdzniecības partnervalstīs gan Eiropas Savienībā, gan austrumos. Globālā finanšu krīze ir skārusi visu nozīmīgāko pasaules valstu ekonomikas," norāda finanšu ministrs Atis Slakteris. Finanšu ministra padomnieks, ekonomists Andris Miglavs Db atzina, ka pagaidām ir grūti prognozēt, kādu iespaidu IKP prognozes samazināšana atstās uz valsts budžetu. "Nav šaubu, ka IKP samazināšanās nozīmē būtiski mazākus nodokļu ieņēmumus, būs jākoriģē gan ieņēmumu daļa, gan izdevumu daļa, turklāt, iespējams, pat lielākā apmērā nekā ieņēmumu daļa," neslēpj A. Miglavs.
Patēriņš strauji krities
Valdība ar jaunākajām makroekonomisko rādītāju prognozēm tiks iepazīstināta šīs nedēļas beigās, bet, visticamāk, IKP un nodokļu ieņēmumu kritums spiedīs ministrus pieņemt lēmumus par 2009. gada valsts budžeta izdevumu ievērojamu samazināšanu. Tas savukārt nozīmē vēl straujākus patēriņa samazinājumus kā privātajā, tā publiskajā sektorā.
Ņemot vērā pieprasījuma kritumu un pasaules cenu attīstību, eksperti prognozē, ka inflācijas līmenis 2009. gadā strauji samazināsies, īpaši sākot no vasaras. Gada vidējā inflācija varētu samazināties līdz 3. 3%. Vēl pērnā gada nogalē tika lēsts, ka gada vidējā inflācija šogad būs 5.9 %.
Turklāt IKP un inflācijas tempu samazināšanās nozīmē, ka arī situācija darba tirgū turpinās pasliktināties, samazinoties nodarbināto skaitam un augot bezdarbam. Gada vidējais reģistrētā bezdarba līmenis varētu sasniegt 12.7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, paredz aktualizētā makroekonomisko rādītāju prognoze. Iepriekš tika prognozēts, ka bezdarba līmenis šogad varētu sasniegt 10 % no darba spējīgajiem iedzīvotājiem.
Jāpiebilst, ka savas tautsaimniecības prognozes šonedēļ pārskatījusi ne tikai Latvija. Tā, piemēram, Igaunijas centrālās bankas šonedēļ publiskotā prognoze liecina ka, pēc optimālā scenārija Latvijas kaimiņvalsts ekonomika šogad varētu samazināties par 5.5 %, bet, ja īstenosies pesimistiskais scenārijs - pat par 8.9 %. Arī Igaunijā tiek prognozēta patēriņa cenu pieauguma samazināšanās un bezdarba pieaugums.
Bedre - gada sākumā
Aptaujātie speciālisti sagaida lielāko IKP kritumu šogad pirmajā pusgadā, bet līdz gada beigām situācijai vajadzētu normalizēties, lai gan tas arī ir atkarīgs no valdības rīcības.
SEB Bankas eksperts un Ivara Godmaņa padomnieks Andris Vilks Db prognozē IKP samazinājumu šogad par 11 %, bet koridors var būt no aptuveni mīnus 8 % līdz pat mīnus 15 - 18 %.
"Lielākajai bedrei būtu jābūt 2.ceturksnī, kad IKP kritums varētu būt -15 - -18 %. Savukārt, ja nesildīsim ekonomiku un neatradīsim iespēju izsniegt valsts garantijas ekonomikas uzturēšanai un nomierināšanai, tad kritums iestiepsies arī 2.pusgadā, kas jau būs ļoti slikti, jo slikto skaitļu bāzes efektam no 2008.gada 2.pusgada jau vajadzētu mīkstināt kritumu šogad uz gada beigām," skaidroja A. Vilks.
Tomēr, pēc viņa teiktā, ja arī 2. pusgadā IKP situācija uzlabosies, "mēs nekomfortabli jutīsimies arī 3. un 4.cet.". "Es tomēr ceru uz valdības rīcību un SVF un EK sapratni, slāpējot kritumu un kaut cik iekustinot ekonomiku. Arī pasaules ekonomikā 2.pusgadā jau kaut kas varētu uzlaboties, ņemot vērā tos astronomiskos ciparus, kurus tur gatavojas iepludināt vairums valstīs," tā A. Vilks. Swedbank sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš domā, ka šā gada 1. un 2. ceturksnī turpināsies straujš sezonāli izlīdzinātā IKP kritums ceturkšņu griezumā. "Pēc tam līkne varētu sākt līdzināties. Ja gada pirmajā pusē patērētāji izdevumus nedrošības apstākļos samazinājuši pat vairāk, nekā viņiem nepieciešams, tad gada otrajā pusē varētu parādīties visādi pārsteigumi," viņš atzina.
Jābūt reāliem
"Skaidrs, ka šogad cerības kopumā vājas. Iekšzemes pieprasījuma kritums noteikti liks cilvēkiem sarosīties dažādiem inovatīviem eksporta projektiem, noteikti tiks panākti efektivitātes uzlabojumi, taču tas nedos lielu ieguldījumu acumirklī, tas prasīs laiku," secina Swedbank eksperts.
P. Strautiņš arī piebilda, ka visu racionālu risinājumu īstenošanas priekšnoteikums šobrīd Latvijā ir realitātes atzīšana. "Sociālo partneru ideja par PVN pazemināšanu līdz 19 % liecina par ļoti izteiktu atsvešināšanos no realitātes," tā viņš.
Arī A. Miglavs norāda, ka sabiedrībai ir pienācis laiks saprast, ka valsts budžeta iespējas ne tuvu nav neierobežotas. "Ja vajadzības neatbilst iespējām, nekas cits neatliek, kā tās samazināt. Pašlaik man ir radies iespaids, ka mēs mēģinām apmierināt vajadzības, kas ir veidojušās laikā, kad mums bija pavisam citas ekonomiskās iespējas."
P. Strautiņš domā, ka pāris pozitīvas lietas saskatāmas arī gaidāmajā IKP kritumā. "Pat, ja IKP nokrīt līdz 2005.gada līmenim, nevienam Latvijā nav jāpaliek nepaēdušam. Līdz šim valdīja princips - kas nestrādā, tam nebūs ēst, kas ir pilnīgi pareizi, taču šogad un arī nākamgad daudzi būs bez darba ne savas vainas dēļ. Sabiedrībai ir jāsolidarizējas, lai šo laiku pārdzīvotu bez lieliem satricinājumiem. Mūsu kultūra ir veidojusies vidē, kurā ziemas laikā nosaluši cilvēki tiek ielaisti pie pavarda sasildīties, bet ekonomikā šobrīd ir ziema," uzskata P. Strautiņš.
Pēc viņa klāstītā, ar to, ka esam zaudējuši ar pašreizējo attīstības līmeni neuzturamo patēriņa daļu, agri vai vēlu samierināsimies. "Cik var ilgi dusmās dauzīt galvu pret sienu? Askētisks dzīvesveids nav kļuvis par Latvijas ekonomiskās politikas ilgtermiņa mērķi, taču kādu laiku būs jākļūst pieticīgākiem. Cikliskie faktori pasaulē, kas kaitē mūsu eksportam, pāries, bet globālā finanšu sistēma agri vai vēlu tiks stabilizēta. Savukārt ilglaicīgais darba ražīguma pieauguma potenciāls tiks izmantots, uzkrājot pieredzi, kapitālu un zināšanas, šis process turpinās pat šobrīd," tā Swedbank eksperts.