Neraugoties uz cerībām, ko daudzi ASV ekonomikai saista ar naudas drukājamās mašīnas ieslēgšanu, jaunā jau trešā tautsaimniecības stimulēšanas kārta ar kvantitatīvajām metodēm (QE3) var nesniegt cerēto, bet tieši pretēji – situāciju pasliktināt vēl vairāk.
ASV ekonomikai nespējot uzrādīt dinamisku augšupeju pēc iepriekšējās finanšu krīzes septembrī, ASV Federālā rezervju sistēma (FRS) izziņoja jaunu pasākumu plānu, ar ko bija cerēts atmodināt valsts patērētāju aktivitāti, proti, vairāk pirkt ilglietošanas preces un aktīvāk domāt par jaunu mājokļu iegādi.
Šim mērķim ASV centrālā banka ir gatava ziedot 40 miljardus dolāru mēnesī, atpērkot no banku sektora hipotekārajiem kredītiem piesaistītus vērtspapīrus. Paralēli līdz gada beigām darbojas arī cita stimulēšanas programma – operācija «Twist», kuras ietvaros tiek emitētas īstermiņa obligācijas, lai atpirktu garo dzēšanas termiņu parādu vērtspapīrs. Tāpat investīciju un lielāku pirkumu veikšanai ASV dolāru bāzes procentu likme tiek turēta minimālajā 0% – 0,25% līmenī, turklāt tāda tā var saglabāties pat līdz 2015 gada vidum vai pat ilgāk, atkarībā no tā, ko lems valsts monetārās sistēmas sargs.
Visu šo darbību mērķis ir samazināt ilgtermiņa procentu likmes, tādējādi padarot lētāku aizņemšanos ilgtermiņā, tomēr ekonomisti aizvien vairāk sliecas domāt, ka ar šādu pieeju cerētais netiks sasniegts, jo aizņemšanās jau tagad ir ievērojami apsteigusi laiku un atsevišķu ekspertu skatījumā šādi mēģinājumi stimulēt ekonomiku atgādina novecojušu estrādes zvaigzni, kas ar plastiskajām operācijām mēģina cīnīties pret nenovēršamiem dabiskiem procesiem.
«Skaisti un vienkārši tas ir tikai teorētiski. Praksē uzņēmēji vairāk ir gatavi peļņu akumulēt, nevis laist to uzņēmuma attīstībā, savukārt patērētāji, kuri ģenerē vairāk nekā 70% no ASV iekšzemes kopprodukta tā vietā, lai tērētu naudu, cenšas samazināt savas treknajos gados uzaudzētās kredītsaistības,» notikumus makroekonomiskajā frontē ieskicē Rietumu bankas analītiķis Igors Zujevs.
Analītiķis norāda uz skaudro patiesību, iedzīvotājiem nav līdzekļu mājokļu pirkšanai, bet ņemt kredītus viņi vairs nevar atļauties. Tādējādi pēc Rietumu bankas analītiķa domām, FRS kvantitatīvās darbības, atpērkot hipotekāros vērtspapīrus no bankām, nesniegs gaidīto: nauda neaizies līdz mājokļu tirgum, bet gan kļūst par naudu, kas «ieslēgta» banku bilancēs.
Šķiet, ka no pašreiz notiekošā lielākie ieguvēji ir investīciju bankas, kurām pateicoties naudas injekcijām, nav sakostiem zobiem jānoskatās uz vērienīgajām izpārdošanām akciju un preču biržās, kuras būtu neizbēgamas gadījumā, ja FRS nebūtu pieņēmusi lēmumu par papildu naudas iepludināšanu finanšu sektorā.
Tajā pašā laikā ierindas patērētāja ieguvumi vispār ir zem jautājumu zīmes, proti, par cik jostas aizvien ir samērā cieši savilktas un iedzīvotāji neņem kredītus par spīti zemajām procentu likmēm, ekonomika aizvien buksē. Vienlaikus līdz ar banknošu printera ieslēgšana jebkurā brīdī jebkurā brīdī var atsākties straujāks patēriņa cenu kāpums, kas šobrīd nogurdinātajiem iedzīvotājiem un ekonomikām var uzlikt papildu slogu, tādējādi atkopšanos no ekonomikas krīzes apgrūtinot vēl vairāk.