NATO 2023.gada samits notiks Lietuvā, pirmdien pavēstīja alianses dalībvalstu līderi.
Viņu kopīgajā paziņojumā teikts: "Mēs gaidām iespēju tikties Spānijā 2022.gadā, bet nākamajā gadā tikšanās notiks Lietuvā."
Šo informāciju žurnālistiem Briselē apstiprināja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
"NATO komunikē Lietuva minēta kā nākamā valsts, kurā tiks organizēts NATO samits pēc 2022.gada tikšanās Spānijā," viņš sacīja.
Lietuvā 2005.gadā tika rīkota NATO valstu ārlietu ministru sanāksme, bet 2008.gadā - alianses valstu aizsardzības ministru sanāksme. Abi šie pasākumi norisinājās Viļņā.
Kā radiostacijai "Žiniu radijas" otrdien sacījusi prezidenta galvenā ārlietu padomniece Asta Skaisgirīte, tik liela mēroga pasākums Lietuvā vēl nav rīkots, tādēļ būs jāpaveic lieli sagatavošanās darbi.
"Šāda mēroga pasākuma Lietuvā, šķiet, vēl nav bijis. Varbūt to var salīdzināt ar Eiropas Savienības Austrumu partnerības samitu, kas Viļņā notika 2013.gadā, kad Lietuva bija ES prezidētājvalsts. Toreiz Viļņā bija sabraukuši daudzi valstu vadītāji, bet tāda līmeņa NATO samits pie mums nav bijis," viņa norādījusi. "Tas nozīmē, ka pastāv satura jautājumi - mums ir ļoti labi jāsagatavo saturs. Lai gan lielu darbu paveic NATO sekretariāts, tajā iesaistīta arī uzņemošā valsts, un jāveic daudz organizatorisko darbu, sākot no konferenču centra izveidošanas un beidzot ar delegāciju izmitināšanu.”
Pēc Skaisgirītes teiktā, lēmums rīkot šo samitu Viļņā ir svarīgs ne tikai Lietuvai, bet arī visam reģionam.
"Tas nozīmē, ka 30 valstu un valdību vadītāji ierodas Lietuvā, lai apliecinātu solidaritāti ar mūsu reģionu. Tas atbilst mūsu ģeopolitiskajam redzējumam, un mēs tiešām esam pateicīgi sabiedrotajiem, ka viņi mūs sadzirdējuši,” viņa norādījusi.
Prezidenta padomniece atgādinājusi, ka ideja rīkot šo sanāksmi Lietuvā dzimusi pirms aptuveni pusotra gada un Lietuvas diplomāti un politiķi vienoti centušies panākt, lai tā pārvērstos īstenībā.
Viņa atzinusi, ka zināma loma lēmuma pieņemšanā bijusi arī ģeopolitiskajai situācijai reģionā un Krievijas un Baltkrievijas darbībām.
"Vide Austrumeiropā nav īpaši droša. Tāpēc ir loģiski tikties Lietuvā, Baltijas reģionā, un apliecināt solidaritāti,” izteikusies Skaisgirīte.