Reitingu aģentūra Moody’s samazinājusi Japānas ilgtermiņa kredītreitingu. Tam par iemeslu reitingu aģentūra minējusi valsts deficīta apjomu un ievērojamos aizņēmumus, vēsta BBC.
Neraugoties uz to, ka Moody’s raksturojis Japānas prespektīvas kā stabilas, pasaules trešās lielākās ekonomikas reitings ir samazināts no Aa2 līdz Aa3. Japānas parāda līmenis ir augstākais no attīstītajām valstīm. Valsts finanses cietušas gan no globālās finanšu krīzes 2009. gadā, gan no šī gada martā notikušās zemestrīces un tai sekojošā cunami izraisītajām sekām.
«Reitinga samazinājumu rosināja apjomīgais budžeta deficīts un tā parāda pieaugums, kas Japānai veidojies jau 2009. gadā,» teikts Moody’s paziņojumā.
Otrajā ceturksnī Japānas ekonomika sarukusi par 1,3%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Salīdzinot ar šī gada pirmo ceturksni, piedzīvots 0,3% samazinājums, liecina Japānas valdības sniegtie dati. Lai gan šis samazinājums ir mazāks, nekā daudzi analītiķi iepriekš paredzēja, ir pieaugušas bažas par to, ka aizvien palielinās Japānas aizņēmumi, lai tās ekonomika atlabtu pēc dabas katastrofas.
Japānas valdība sola sasniegt budžetu ar pārpalikumu līdz 2020. gadam. Tikmēr reitingu aģentūra pauž bažas, ka šos plānus var apdraudēt politikā nestabilitāte valstī – pēdējo piecu gadu laikā Japānā bijuši pieci dažādi ministru prezidenti.
Jau vēstīts, ka 11. martā Japānu satricināja spēcīga zemestrīce un cunami, izpostot plašus valsts apgabalus un izraisot Fukušimas kodolkatastrofu. Dabas katastrofa spēcīgi ietekmēja Japānas eksportspēju. Šī gada jūlija beigās tika lēsts, ka Japānai būs nepieciešami vēl 13 triljoni jēnu (165 miljardi ASV dolāru) valsts atjaunošanas projektiem. Tiek lēsts, ka zemestrīce Japānas ekonomikai radījusi 300 miljardus ASV dolāru lielus zaudējumus.