ASV vajadzētu atcelt ar likumu noteiktos valsts parāda griestus, lai tādējādi samazinātu valsts parādzīmju turētāju bažas par iespējamo ASV maksātnespēju, norādījusi starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody’s Investors Service, vēsta Reuters.
ASV ir viena no retajām valstīm, kurās Kongress nosaka valsts parāda griestus, kas izsauc «periodiskas šaubas» par valdības spējām pildīt savas saistības, savā paziņojumā uzsver Moody’s.
«Mēs varētu samazināt savu riska novērtējumu, ja valdība mainītu valsts parāda pārvaldes sistēmu, lai samazinātu šīs šaubas,» skaidro Moody’s.
Moody’s norāda, ka ASV valdība varētu arī izmantot citus veidus kā ierobežot valsts parādu, minot par piemēru Māstrihtas kritērijus Eiropā, kas nosaka, ka kopējā valsts parāda attiecība pret iekšzemes kopproduktu (IKP) nedrīkst pārsniegt 60%.
Jau rakstīts, ka Moody’s aizvadītajā nedēļā brīdināja, ka varētu samazināt ASV AAA kredītreitingu, jo «pieaug iespēja», ka ASV varētu bankrotēt. Par līdzīgiem nodomiem vēlāk paziņoja arī Standard & Poor’s (S&P).
Aģentūras savus nodomus skaidro ar to, ka pieaug neskaidrība par ASV finansēm, jo valsts likumdevēji nespēj vienoties par parādu griestu palielināšanu.
Ja netiks panākta vienošanās par valsts parāda griestu paaugstināšanu, tad jau no 3. augusta ASV varētu sākt neizmaksāt pensijas, iepriekš pavēstījis ASV prezidents Baraks Obama.
Valsts parāda «griestus» ASV pirmo reizi noteica 1917. gadā un kopš tā laika nepārtraukti tos ir palielinājušas. Kopš 2000. gada to ir nācies darīt krietni regulārāk – tie ir palielināti jau desmit reizes. Pēdējā desmitgadē ASV naudas drukājamās mašīnas licis iedarbināt dārgais karš Irākā un Afganistānā, kā arī pasaules ekonomiskā krīze.