No 2016.gada 1.janvāra minimālā mēneša darba alga normāla darba laika ietvaros būs 370 eiro, informē Labklājības ministrija (LM).
Vienlaikus minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšana notiks atbilstoši mēnesī noteiktām darba stundām. Lai to īstenotu, izstrādāta minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas formula attiecībā uz četru veidu normālā darba laika stundu skaitu mēnesī (saskaņā ar Darba likuma 131.pantu Normālais darba laiks un 133.pantu Darba nedēļas ilgums - 5 darba dienu nedēļa un 40 stundas nedēļā vai 5 darba dienu nedēļa un 35 stundas nedēļā, vai 6 darba dienu nedēļa un 40 stundas nedēļā, vai 6 darba dienu nedēļa un 35 stundas nedēļā).
Atbilstoši noteikumos noteiktajai formulai LM katru gadu aprēķinās četru veidu normālā darba laika stundu skaitu mēnesī un atbilstošās minimālās stundas tarifa likmes pa mēnešiem par nākamo periodu, un publicēs to apmērus LM tīmekļvietnē, adrese: http://www.lm.gov.lv/text/2525.
Jaunajā sistēmā, lai būtu precīzāks ikmēneša darba algas aprēķins, minimālās stundas tarifa likmes apmērs noteikts ar četrām zīmēm aiz komata, līdz šim esošo trīs zīmju vietā.
Atsevišķi ir noteiktas normas attiecībā uz darbiniekiem, kuriem noteikta summētā darba laika uzskaite un noteikts nepilns darba laiks.
Iepriekšminēto paredz otrdien, 24.novembrī, valdībā apstiprinātie Ministru kabineta Noteikumi par minimālās mēneša darba algas apmēru normāla darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu.
Atgādinām, ka 2015.gadā minimālās mēneša darba algas apmērs normāla darba laika ietvaros ir 360 eiro. Minimālā stundas tarifa likme ir 2,166 eiro, bet pusaudžiem un darbiniekiem, kuri pakļauti īpašam riskam un kuriem normālais darba laiks ir septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā, minimālā stundas tarifa likme ir 2,477 eiro.
Pēc statistikas datiem uz 2015.gada maiju 186,1 tūkst. cilvēku, tai skaitā privātajā sektorā - 153,3 tūkst. un sabiedriskajā sektorā - 30,1 tūkst darba ņēmēju darba ienākumi bija minimālās mēneša darba algas apmērā un mazāk. Savukārt uz 2015.gada maiju bija 37,5 tūkst, tai skaitā privātajā sektorā - 29,4 tūkst. un sabiedriskajā sektorā - 7,6 tūkst darba ņēmēji, kuriem darba ienākumi bija tieši minimālās mēneša darba algas apmērā.