Ņemot vērā slikto situāciju valsts budžetā, Igaunijas skolotāji vēlas solidarizēties ar pārējo sabiedrību un saistībā ar algu iesaldēšanu nākamgad, paziņoja Izglītības darbinieku arodbiedrības (EHL) vadītājs Rēmo Voltri.
Viņš teica, ka 24.septembrī notikušas pēdējās EHL sarunas ar izglītības ministri Kristīnu Kallasu. Tajās apstiprināts, ka skolotāju algas nākamgad netiks celtas, tādējādi tās salīdzinājumā ar vidējo algu valstī kļūs mazākas.
Neskatoties uz to, skolotāji nestreikos, lai gan sarunu sākumā šomēnes Voltri solīja, ka skolotāji varētu streikot.
"Pašlaik, ņemot vērā valsts budžeta stāvokli, kas lielā mērā radies, jo Igaunijai ir jāiegulda valsts aizsardzībā, skolotāji vēlas izrādīt solidaritāti ar pārējo sabiedrību," viņš klāstīja.
"Ar nosacījumu, ka mēs saņemsim garantijas turpmākajiem gadiem, lai būtu skaidrs, ka skolotāja profesijas vērtība nav tikai runas, bet gan patiesi atspoguļota uz papīra ar konkrētiem soļiem turpmākajos gados," piebilda Voltri.
Turpmākas sarunas ar ministri par atalgojumu šajā vai nākamajā gadā nenotiks, bet diskusijas par darba modeli un slodzi turpināsies piektdien.
"Mmēs arī nosūtīsim izglītības ministrei uzaicinājumu sākt sarunas par koplīgumu slēgšanu, lai vienotos par minimālās algas līmeni 2026.-2027.gadam, kā norādīts mūsu streika rezolūcijā. Mēs ceram, ka valdība un tās pārstāve Kristīna Kallasa turēs doto vārdu un mēs varēsim vienoties, kā nākamajos gados palielināsies algas, lai mēs sasniegtu mērķi - līdz 2027.gadam skolotāju atalgojums kļūtu konkurētspējīgs," skaidroja EHL vadītājs.
Pašlaik vidējā alga Igaunijā ir nedaudz virs 2000 eiro. Kallasa ir teikusi, ka, lai nodrošinātu, ka nākamgad skolotāju algas nesamazināsies salīdzinājumā ar pieaugošo vidējo algu, būs nepieciešami papildu 80 miljoni eiro, kurus valdībai ir grūti nodrošināt. Pašlaik skolotāju minimālā alga veido 94% no vidējās algas valstī.
24.septembrī sākās arī Igaunijas Arodbiedrību konfederācijas un Igauni Darba devēju konfederācijas sarunas par minimālās algas pieaugumu nākamgad.
Arodbiedrības uzskata, ka minimālā alga Igaunijā ir jāceļ par 12%. Minimālo algu Igaunijā saņem ap 20 000 cilvēku.
Šogad minimālā alga Igaunijā ir 820 eiro mēnesī. Minimālā stundas darba likme ir 4,86 eiro.
Darba tirgus pušu ilgtermiņa mērķis ir līdz 2027.gadam sasniegt minimālo algu, kas ir līdzvērtīga pusei no vidējās algas. Vienošanās paredz, ka nākamgad minimālajai algai jāsasniedz 45% no vidējās algas, taču darba devēji norāda, ka vienošanās tika panākta, kad ekonomikas apstākļi bija labvēlīgāki, turklāt algas jau ilgstoši ir augušas straujāk nekā produktivitāte.