Vajadzības pēc finansējuma pārsniedz Latvijas valsts budžeta iespējas, vienlaikus salīdzinoši vājas ekonomiskās izaugsmes apstākļos nav iespējas ne būtiski palielināt nodokļu ieņēmumus, ne arī ievērojami kāpināt valsts parādu.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta finanšu ministrs Arvils Ašeradens. Viņš atzīst, ka valsts budžeta projektā 2025. gadam ir ietverti visi iespējamie risinājumi — gan valsts izdevumu pārskatīšana, gan ES struktūrfondu efektivizācija, kā arī pārmaiņas nodokļos, kur darbaspēka nodokļu izmaiņas vairumam cilvēku papildinās maka saturu, taču akcīzes nodokļa likmes, kas ietekmē patēriņu, pieaugs, vienlaikus pievienotās vērtības nodokļa standartlikme netiks mainīta.
Fragments no intervijas
Kādā situācijā ir valsts budžeta projekts 2025. gadam?
Pašlaik var teikt, ka nākamā gada valsts galvenā dokumenta projekts ir tapšanas stadijas pēdējā posmā, jo jau ir pieņemti būtiski politiski lēmumi, vienlaikus nepieciešamas vēl vairākas vienošanās. Ministru kabinets ir publiskojis budžeta politiskās prioritātes. Proti, ja līdz šim bija trīs politiskas prioritātes — veselības aprūpe, kvalitatīva izglītība un drošība -, tad pašreizējā ekonomikas attīstība ir radījusi situāciju, kad budžeta absolūtā prioritāte būs drošība. Tādējādi valdība ir apstiprinājusi jaunas prioritātes 474 milj. eiro apmērā, kuras pamatā vērstas uz pasākumiem, kas saistīti ar valsts drošību, Aizsardzības un Iekšlietu ministrijā, kā arī ar kiberdrošību. Līdztekus tam valdība ir vienojusies arī par darbaspēka nodokļu politikas izmaiņām, kuru mērķis ir ne tikai nodokļu administrēšanas sistēmas vienkāršošana, bet arī darba devēju — uzņēmumu – konkurētspējas nodrošināšana.
Kas ir būtiskākie faktori, kuri ietekmē valsts budžeta projektu nākamajam gadam?
Nenoliedzami, ka 2025. gada valsts budžeta projekts top dažādu faktoru ietekmē. Primāri lielu iespaidu rada ģeopolitiskā situācija — karš Ukrainā, turklāt vairākās dimensijās. Proti, Krievijas lēmums par 30% palielināt investīcijas militārajai rūpniecībai tikai skaudri apliecina pašreizējā konflikta eskalāciju, kas ietekmē visu Eiropas Savienības austrumu daļu un vienlaikus prasīs papildu finansējumu atbildes risinājumiem. Otrs faktors, kas ietekmē valdības rīcības un izvēles koridoru, ir ekonomiskā situācija valstī. To ietekmē ne tikai ģeopolitiskā situācija, kas investorus ir padarījusi ļoti piesardzīgus, un ekonomika nonākusi stagnācijas fāzē, kas gan ir labāk nekā recesija.
Visu interviju lasiet 8.oktobra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.