Vācijas kanclere Angela Merkele izmantošot jūnija beigās paredzēto Eiropas Savienības (ES) līderu sanāksmi, lai iezīmētu ciešākas savienības aprises. Lai sasniegtu šo mērķi var rasties «divu ātrumu Eiropas», atzinusi A. Merkele.
«Tiem, kas ir monetārajā savienībā vajadzēs ciešāk saspiesties. Mums vajag būt atvērtiem. Mums vienmēr jāļauj visiem iestāties. Taču mēs nedrīkstam apstāties un palikt nevarīgi, ja kāds negrib mums pagaidām pievienoties,» klāstīja A. Merkele. «Mums vajag vairāk Eiropas. Mums soli pa solim jāatdod atbildības Eiropai,» Vācijas kanclere sacīja sarunā ar telekanālu ARD.
Vācijas kanclere skaidroja, ka Eiropai nepieciešama ne tikai monetārā savienība, bet gan arī «tā sauktā fiskālā savienība - kopēja budžeta politika. Budžeta konsolidācija un izaugsme ir vienas monētas divas puses. Katrai Eiropas valstij ir jācīnās ar savām vājībām,» sacīja Vācijas politiķe. Tomēr Kanclere arī uzsvēra, ka savienības problēmas ar vienu sammitu nevarēs atrisināt.
Db.lv jau vēstīja – pieaugusi iespēja, ka Spānija varētu griezties pie ES pēc finanšu palīdzības savām bankām. Trešdien valsts ekonomikas ministrs Luiss de Guindoss uzsvēra, ka Spānijai nav tūlītēju plānu lūgt Eiropas savienības finanšu palīdzību bankām, un Madride gaidīs neatkarīga kredītiestāžu audita rezultātus, pirms lems par noteiktu soļu speršanu.
Situācijai ap Spānijas finanšu stāvokli saasinoties, Eiropas Savienība (ES) trešdien prezentēja jaunus plānus grūtībās nonākušo banku likvidācijai, kā pirmo soli tuvāk pretrunīgi vērtētajai eirozonas banku savienībai.
Eiropas Centrālā banka (ECB), Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un Eiropas Komisija (EK) uzstāj, ka eirozonai nepieciešams izveidot banku savienību, lai tuvinātos dziļākai fiskālai un politiskai integrācijai. ECB, SVF un EK norāda, ka šāda savienība paredzētu centralizētu uzraudzību, starpvalstu noguldījumu garantijas un kopīgu sistēmu aizdevējiem, kas piedzīvo bankrotu.