Lai samazinātu darbaspēka nodokļus, labāks variants par solīto zemāku IIN likmi būtu atvieglojumu par apgādājamiem un neapliekamā minimuma paaugstināšana.
Tas izriet no ekonomikas ekspertu teiktā DB. Uzņēmēji gan uzsver – vispirms valdības pienākums būtu izpildīt likumā paredzēto – samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), savukārt Finanšu ministrija (FM) pagaidām vēl meklē visefektīvāko risinājumu. Valdība par valsts budžeta jaunajām politikas iniciatīvām vai optimizācijas pasākumiem 2014., 2015. un 2016. gadam turpinās diskutēt ārkārtas sēdē ceturtdien un līdz tam FM apkopo arī ministriju priekšlikumus par budžeta ieņēmumiem, tostarp nodokļu politikas izmaiņām. Eksperti atzīst - ilgtermiņā būtu jādomā gan par atsevišķu nodokļu paaugstināšanu, gan valdības izdevumu palielināšanu.
Jāatgādina, ka ministriju un citu centrālo valsts iestāžu papildu finansējuma pieprasījumi kopā 2014. gadam pārsniedz 570 miljonus latu, savukārt fiskālās telpas apmērs tiek prognozēts 75 milj. latu apmērā. Ierobežoto fiskālo telpu nosaka mērķis samazināt budžeta deficītu – paredzēts, ka tas nepārsniegs 0,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Salīdzinājumam šogad, pēc aktuālākajām prognozēm, budžeta deficīts veido 1,6% no IKP.
Viens no asāko strīdu iemesliem ir paredzētā IIN likmes samazināšana par diviem procentpunktiem ik gadu, līdz 2015.gadā tā būtu 20%. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK) uzsver, ka atkāpes no likumā nostiprinātā IIN samazināšanas grafika nav pieļaujamas. DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš savukārt neesot dzirdējis nevienu racionālu argumentu IIN likmes samazināšanai: «Latvijā nav nepieciešams vēl vairāk veicināt ienākumu nevienlīdzību kā stimulu strādāt un investēt.» Pēc viņa teiktā, IIN likmes izmaiņas ietekmē darbinieku, nevis darba devēju finanses, un uzņēmēji nekādu ietaupījumu ar likumīgām metodēm nemaz nevarētu gūt, ja vien nepiespiestu darbiniekus piekrist zemākai bruto algai.
Latvijas Ekonomistu asociācijas valdes priekšsēdētājs Ivars Brīvers atzīst, ka ilgtermiņā Latvijai būtu ejams ceļš uz nodokļu sloga palielināšanu, taču tas nedošot rezultātu, ja netiks pievērsta uzmanība valdības izdevumiem. «Pareiza valdības izdevumu palielināšana uzlabos sociālo vidi,» viņš norāda, skaidrojot, ka pašlaik gan tas tā nenotiek, tāpēc pie pašreizējās budžeta veidošanas politikas palielināt nodokļu slogu nav lietderīgi.