Šajā mācību gadā 11 Latvijas augstskolas piedāvā 16 dažādas MBA studiju programmas, taču Latvijā nav stingru kritēriju, pēc kuriem var noteikt to kvalitāti un atbilstību starptautiskiem standartiem, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
MBA (Master of Business Administration) ir populārākās menedžmenta izglītības programmas pasaulē un Latvija nav izņēmums. Biznesa vadības maģistra grāda iegūšana Latvijā var izmaksāt, sākot no pāris tūkstošiem līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošiem eiro, divās reģionālajās augstskolās ir iespējams pacīnīties arī par budžeta vietām. Savukārt ārvalstīs MBA programmas studijas kopā ar dzīvošanas izmaksām var sasniegt pat 100 tūkstošus eiro.
Kritēriji atšķiras
Latvijā iegūstamais MBA grāds ir visnotaļ stiepjams jēdziens. Kvalitatīvas un starptautiskajiem standartiem atbilstošas MBA programmas Latvijā piedāvā tikai uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas augstskolas, uzskata RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes starptautisko programmu nodaļas direktors Modris Ozoliņš. Klasificēt un vērtēt MBA programmas var pēc dažādiem kritērijiem. Starptautiski visvairāk izmantotais MBA programmu salīdzināšanas instruments ir ranžēšana (ranking), ko veic Financial Times, The Economist, Forbes u.c., taču to rezultāti mēdz būt atšķirīgi, jo to metodikas atšķiras. «Mūsu reģionā šie ranžējumi īsti pielietojumu nav atraduši, jo viens no būtiskiem kritērijiem aprēķinā ir alga pēc programmas pabeigšanas, tās pieauguma temps, bet mēs ar savu algas līmeni nevaram konkurēt nedz ar ASV, nedz Apvienoto Karalisti,» atzīst M.Ozoliņš.
Viens no ranžējumiem, kuros piedalās Latvijas augstskolas, kuras īsteno vadībzinību studiju programmas, tostarp MBA programmas, ir Eduniversal ranking, kura aprēķina metodikā absolventu algas apjomi būtisku lomu nespēlē. Galvenais kritērijs, pēc kura var vērtēt MBA programmu, ir tās saturs, norāda M.Ozoliņš.
Visu rakstu Statuss augsts, kritēriji neskaidri lasiet 14. septembra laikrakstā Dienas Bizness.