Ārzemēs Latvijas arhitektiem pieprasa specifiskākas lietas, jo Latvijas arhitektūras lielākā kvalitāte ir tieši atturīgajā, mazliet necilajā arhitektūrā, ko vairāk novērtē ārzemēs, stāsta arhitektu biroja 1 plus 1 vadītājs arhitekts Mārtiņš Pīlēns.
«Latvijā ir daudz vidējas ambiciozitātes līmeņa arhitektūras - mēs neesam ne slikti arhitekti, ne arī pārāk labi arhitekti, vairumā esam tādi vidējā lauka spēlētāji. Ir pāris ļoti labi speciālisti uz koka māju rekonstrukcijām, kuriem ir drosme saskatīt izaicinājumu pārbūvē, tas piemīt tieši Latvijas arhitektiem. Tādēļ mums tirgus vienmēr ir un būs gan šeit, gan arī ārpusē,» sacīja Pīlēns.
Arhitekts norādīja, ka ārzemēs Latvijas arhitektiem pieprasa specifiskākas lietas - Latvijas arhitekti jau sen starptautiskos konkursos ir sevi pierādījuši ar dažādiem interesantiem objektiem.
«Bieži vien šie objekti vietējā tirgū nemaz netiek atpazīti vai augsti vērtēti tieši savas atturības dēļ, necilības dēļ, jo Latvijā joprojām tiek augsti vērtēts košums un krāšņums. Taču mūsu lielākās kvalitātes ir tieši šajā atturīgajā, mazliet necilajā arhitektūrā - smalka vienkāršība ir mūsu nācijas vērtība. Mazliet vairāk to novērtē ārzemēs,» skaidroja Pīlēns.
Viņš arī piebilda, ka Latvijas arhitektūrā patlaban ir vērojama kvalitatīva izaugsme, kas novērojama gan vietējā tirgū, gan ārpus tā. Tas ir saistīts ar to, ka pasūtītāji mazliet vairāk uzmanības pievērš tam, ko viņi rezultātā lietos un cik ilgi lietos.
«Mans privāts novērojums ir tāds - varbūt mums visiem ir nedaudz mazāk darba, bet tas prasa daudz lielāku darba ieguldījumu no arhitekta puses. Domāju, ka šī kvalitatīvā izaugsme ir parādījusies tieši pēdējā pusotra gada laikā. Uzreiz pēc krīzes tādas izaugsmes nebija, tad vienkārši bija stagnācija un nesapratne, bet tagad gan vietējiem pasūtītājiem, gan pasūtītājiem no ārzemēs šī izaugsme ir redzama. Mēs vienmēr esam atpalikuši no Eiropas valstīm domāšanā un sabiedrības gatavībā kaut kam jaunam, bet pamazām esam sākuši pārņemt to labāko, piemēram, koka būvniecība, esam sākuši saprast, kas ir ilgtspējīga būvniecība un tamlīdzīgas lietas. Tas viss patlaban atspoguļojas lielākās daļas Latvijas arhitektu biroju darbā un radītajos projektos,» skaidroja Pīlēns.
Viņš stāstīja, ka ir arhitekti, kuri ārvalstīs darbojas pie biroju pārbūvēm, rekonstrukcijām. Pīlēns pats patlaban strādā pie vīna darītavas projekta Itālijā.
Jautāts, vai arhitektam drošāk un izdevīgāk ir tad, kad tiek pasūtīta kāda standarta būve - biroju ēka, slimnīca, cita sabiedriska celtne -, vai izdevīgāk ir tikt pie kāda ekskluzīvāka pasūtījuma, Pīlēns skaidroja, ka no vienas puses, Latvijas arhitektam ārzemēs projektēt ir izdevīgāk tieši loģistikas kompleksus, ledus halles, slimnīcas, bērnudārzus un citus šāda veida objektus - tie ir kompleksie projekti, kuriem klāt ir piekabināts būvniecības iepirkums.
«Šajos projektos arhitektūra kā tāda nespēlē galveno lomu, tie nav 100% no vērtējuma skalas, tur kopā ir gan arhitektūra, gan būvniecība, gan piegāde. Ja arhitekts ir gatavs pakļauties kādiem ierobežojumiem, striktākiem grafikiem, tad jāmērķē uz šādiem projektiem, jo tad darba tiešām būs daudz,» sacīja Pīlēns.
Viņš gan arī norādīja, ka šādos objektos arhitektam ir mazāk radošā momenta, arhitekts tad ir vienkārši pakalpojuma sniedzējs, kurš regulāri, ar apmaksātiem rēķiniem, dara to, kas no viņa tiek prasīts.
«Bet šādā procesā pazūd arhitekts. Arhitektūras jēdziens šodien vispār ir mazliet izzudis - klients pats par sevi ir kļuvis mazliet agresīvāks, būvnieki uzvedas agresīvāk, arhitekti ir mazāk pašpārliecināti, ātrāk padodas un pakļaujas šīm prasībām. Ir arī otra daļa. Tad ir arhitekts kā ikona, un šis arhitekts rada kvalitatīvus projektus, bet tā nav tā sadaļa, kur kāds liek iepirkumu sludinājumus. Jūs vai nu esat, vai neesat, un jūs izvēlas. Šī ir tā daļa, kurā pasūtījumus var atrast tikai caur personiskiem kontaktiem, un šī daļa ir interesanta visiem arhitektiem. Tas ir iemesls, kāpēc mēs vispār esam izvēlējušies studēt arhitektūru, pirkt arhitektūras grāmatas. Diemžēl šodien šī ideoloģiskā arhitektūra vienkārši pamazām izzūd, izzūd, izzūd, bet tad, kad gadās kāds kvalitatīvais projekts, tad saproti, kā dēļ to visu bija vērts sākt. Tās ir kā Olimpiādes gaidas sportistam - tu piedalies 15-20 sacensībās, lai uzturētu sevi formā un būtu gatavs uzvarēt Olimpiādi, kad pienāks laiks,» norādīja Pīlēns.