Pēc Francijas uzsāktajiem uzlidojumiem, Mali ziemeļus kontrolējošie islāmistu nemiernieki pavēstījuši, ka plāno Francijai atriebties.
«Francija ir uzbrukusi islāmam. Mēs izdarīsim triecienus Francijas sirdī,» aģentūrai AFP sacīja Rietumāfrikas džihāda kustības (MUJWA) pārstāvis. Viņš arī norādīja, ka uzbrukumi Francijai tiks izdarīti visā pasaulē. Francijas prezidents Fransuā Olands jau nedēļas nogalē deva rīkojumu pastiprināt drošību sabiedriskajās ēkās un transporta tīklā, lai izvairītos no iespējamiem islāma radikāļu uzbrukumiem.
Aizvadītās nedēļas nogalē Mali ieradās Francijas karavīri un Parīze uzsāka gaisa triecienus pret islāmistu nemiernieku pozīcijām. Ar Francijas atbalstu Mali valdības spēkiem valsts austrumos izdevies atspiest islāmistus, tomēr rietumos nemiernieki izrādījuši sīvu pretestību un pārgājuši pretuzbrukumā, vēsta Reuters. Nemiernieku grupējuma MUJWA līderis Oumars Oulds Hamaha pavēstījis, ka Francija iekritusi lamatās, kuras ir daudz bīstamākas nekā Afganistāna un Irāka.
Tikmēr Francijas prezidents Fransuā Olands uzsver, ka viņa valsts iesaistīšanās kaujas operācijās Mali notiek saskaņā ar Parīzes vēlmi atbalstīt valsts valdības un tās Āfrikas sabiedroto centienus no nemierniekiem atkarot valsts ziemeļus. Francija arī norādījusi, ka tās negaidītā invāzija bijusi par atbildi Mali prezidenta lūgumam nekavējoties palīdzēt un nepieļaut valsts galvaspilsētas Bamako krišanu nemiernieku rokās.
Aizvadītā gada sākumā Mali ziemeļos sākās tuaregu sacelšanās, kas vēlējās izcīnīt neatkarīgu valsti. Martā tika gāzts Mali prezidents Amadou Toumani Toure (Amadou Toumani Touré), kuru nomainīja militāra pārvalde. Apvērsuma organizētāji kritizēja prezidentu saistībā ar nespēju tikt galā ar sacelšanos. Varas vakumu izmantoja tuaregu nemiernieki, kas iekaroja Mali ziemeļu lielākās pilsētas – Kidalu, Gao un Timbuktu. Tuaregu nemiernieki pēc tam pavēstīja, ka sasnieguši savu mērķi, pārtrauca karadarbību un pasludināja neatkarīgu valsti.
Drīzumā nemiernieku vidū parādījās domstarpības un radikāli noskaņoto islāmistu grupējumi, kas tiek saistīti ar Al Qaeda, uzbruka tuaregu organizācijām un ziemeļos pārņēma kontroli, ieviešot šariata likumdošanu kā arī atjaunojot kara darbību. Līdz šā gada sākumam valdīja relatīvs miers un tika gatavota ANO atbalstīta Āfrikas valstu operācija, lai atkarotu Mali ziemeļus. Tomēr 13. janvārī, kad islāmistu nemiernieki ieņēma Konas pilsētu, kas atrodas tikai 600 kilometru attālumā no Bamako, Francija, kas arī ir bijusī Mali koloniālā pārvaldītāja, izlēma iesaistīties. Francija norāda, ka gadījumā, ja tas netiktu darīts, islāmisti nodibinātu kontroli visā Mali un tas reģionam draudētu ar nopietnām sekām.
Francijas Aizsardzības ministrija pavēstījusi, ka militārā kampaņa noslēgsies tuvāko nedēļu laikā, vienlaikus arī atzīstot, ka to pārsteidzis nemiernieku modernais ekipējums. Tikmēr izskanējusi arī kritika par Francijas militārajām spējām, kas samazinājušās pēc valsts tēriņu samazināšanas. Francijai nācies no Lielbritānijas iznomāt Hercules transporta helikopterus un C17 lidmašīnas, lai uz Mali nogādātu savus karavīrus un to ekipējumu. Analītiķi norāda, ka tas liecina par eirozonas krīzes dēļ samazinātajām Eiropas valstu spējām sevi aizstāvēt.