Latvijas maksājumu bilances tekošajā kontā šā gada 2. ceturksnī bija 224 miljonu eiro deficīts, kas ir 3,7% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina Latvijas Bankas dati.
Deficīta veidošanos galvenokārt ietekmēja preču ārējās tirdzniecības deficīts.
Preču un pakalpojumu ārējās tirdzniecības deficīts 2. ceturksnī palielinājās līdz 209,1 miljonam eiro (-3,5% no prognozētā IKP). 2. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni preču ārējās tirdzniecības deficīts pieauga un sasniedza 650,6 miljonus eiro, kas skaidrojams ar to, ka, lai gan preču eksports uzrādīja nelielu pieaugumu, preču imports šajā periodā ir pieaudzis straujāk. Salīdzinot ceturkšņa datus procentos no IKP izteiksmē, deficīts ļoti minimāli, taču samazinājās – līdz 10,8% no prognozētā IKP, stāsta centrālās bankas ekonomiste Linda Vecgaile.
Savukārt pakalpojumu ārējās tirdzniecības pozitīvais saldo palielinājās līdz 441,5 miljoniem eiro, ko veicināja pakalpojumu eksporta pieaugums sezonālo faktoru ietekmē tādās jomās kā būvniecības pakalpojumi ārvalstīs, tehniskie, ar tirdzniecību saistītie un citi saimnieciskās darbības pakalpojumi, finanšu pakalpojumi, par kuriem maksā tieši, un citi finanšu pakalpojumi un citi saimnieciskās darbības pakalpojumi. Salīdzinot pirmā un otrā ceturkšņa datus procentos no IKP izteiksmē, pakalpojumu ārējās tirdzniecības pozitīvais saldo 2. ceturksnī samazinājās līdz 7,3% no prognozētā IKP.
Sākotnējo ienākumu konta saldo 2. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni kļuva negatīvs un sasniedza 26,5 miljonus eiro (-0,4% no prognozētā IKP). Atsevišķu mēnešu svārstības galvenokārt ietekmēja Latvijas saņemto Eiropas Savienības (ES) fondu subsīdiju sarukums. Savukārt otrreizējo ienākumu konta saldo 2. ceturksnī pieauga un sasniedza 11,6 miljonus eiro (0,2% no prognozētā IKP), ko ietekmēja iemaksu ES budžetā samazinājums.
2. ceturksnī pieauga arī kapitāla konta pozitīvais saldo līdz 309,4 miljoniem eiro (5,1% no prognozētā IKP). Šīs pārmaiņas, kā ierasts, sekmēja ES fondu līdzekļu plūsmas, kas paredzētas investīcijām.
Finanšu konta deficīts darījumu ar parāda vērtspapīriem un atvasinātajiem finanšu instrumentiem ietekmē palielinājās līdz 374,6 miljoniem eiro (-6,2% no prognozētā IKP). Šā gada aprīlī Latvijas valdība emitēja eiro obligācijas starptautiskajos tirgos 1 miljarda eiro apjomā, lai pārfinansētu Eiropas Komisijas aizdevumu. Savukārt ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā 2. ceturksnī darījumu rezultātā bija 72,6 miljoni eiro (1,2% no prognozētā IKP).