VAS "Latvijas valsts meži" (LVM) valde sākusi visaptverošu pārbaudi par ilgtermiņa mežizstrādes līgumu (IML) un 2013.gadā izveidotā IML pārveides procesa likumību, ekonomisko pamatotību, atbilstību labas pārvaldības principiem un LVM interesēm, informē uzņēmumā.
LVM norāda, ka tās valde ir veikusi ilgtermiņa mežistrādes līgumu pārveides procesa neatkarīgu pirmšķietamu juridisko izvērtējamu un secinājusi, ka iespējams nav nodrošināts atklāts un godīgs IML pārveides process, kas atbilstu labas pārvaldības principiem.
Vienlaikus LVM valde ir nolēmusi uzsākt visaptverošu auditu par IML un IML pārveides procesu. Par valdē pieņemtajiem lēmumiem tiks informēta uzņēmuma padome.
Kā norāda LVM valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš, "uzņēmuma valdei ir svarīgi nodrošināt efektīvu pārvaldību, racionālu un ekonomisku pamatotu resursu izmantošanu, ievērojot visaugstākos labas korporatīvās pārvaldības standartus. Valde bez vilcināšanas veica pārbaudi, kuras rezultātā esam lēmuši uzsākt visaptverošu auditu un informēsim sabiedrību par tās rezultātiem".
LVM atzīst, ka arī prokuratūra secinājusi, ka 2013.gadā izvēlētais ilgtermiņa mežizstrādes līgumu pārveides process nav bijis optimāls un apšauba vai LVM pārvaldes institūcijas līdz šim ir darījušas visu nepieciešamo, lai risinātu IML pārveidošanas jautājumu atbilstoši pārvaldes institūciju un publisko personu kapitālsabiedrību darbības principiem, tai skaitā attiecībā uz publisko iepirkumu rīkošanu.
Vienlaikus uzņēmumā uzsver, ka cēlonis pašreizējai situācijai par IML un IML pārveidi, kā arī prokuratūras secinājumiem, ir laika periodā līdz 2013.gadam LVM valdes un padomes pieņemtie lēmumi.
Jau ziņots, ka prokuratūra pagājušā gada nogalē nosūtījusi prokurora brīdinājumu valsts mežu apsaimniekotājam LVM saistībā ar ekskluzīviem ilgtermiņa līgumiem, kas pēdējos gados pārveidoti atsevišķu uzņēmumu interesēs pretēji nozares iebildumiem.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ar vairākām padomju laika mežrūpniecības saimniecībām tika noslēgts 361 mežizstrādes līgums. Lielākā daļa bija uz 10 vai 20 gadiem, bet dažos gadījumos tā laika Valsts meža dienests nezināmu iemeslu dēļ parakstījis vienošanos pat uz 99 gadiem.
Vēlāk valsts mežu apsaimniekošanu un arī šos ilgtermiņa līgumus pārņēma jaunizveidotais uzņēmums LVM. Pamazām līgumu termiņi beidzās, bet līgumus ar garajiem termiņiem LVM atteicās pildīt. Taču tiesa nolēmusi, ka tā darīt nedrīkst, tāpēc LVM pie ilgtermiņa līgumiem sāka slēgt papildu vienošanos. Pēdējoreiz šie līgumi pārjaunoti pagājušā gada sākumā.
Pašlaik spēkā ir seši līgumi ar četriem uzņēmumiem. Diviem līgumiem termiņš pienāks 2026.gadā, bet pārējiem - pēc vairākām desmitgadēm (2047., 2094. un 2096.gadā), vēsta raidījums.
LVM 2022.gada sākumā noslēdzis vienošanos ar diviem uzņēmumiem - "Metsa Forest Latvia" un "Pata" - attiecībā uz pieciem līgumiem.
LVM auditā, ko 2020.gadā veica advokātu birojs "Sorainen", pievērsta uzmanība arī ilgtermiņa līgumiem. Auditori brīdināja, ka gadījumā, ja Konkurences padome atzītu, ka valsts uzņēmums atrodas dominējošā stāvoklī, šādu līgumu eksistence varētu tikt atzīta par šī stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu,
LVM vienīgais īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja ir ZM. Uzņēmuma apgrozījums 2021.gadā bija 405,291 miljons eiro, bet peļņa bija 111,53 miljoni eiro.