Luminor Bank neto peļņa šā gada 3. ceturksnī sasniegusi 16,9 miljonus eiro, kas ir par 26,3 miljoniem eiro mazāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā. Deviņos mēnešos banka nopelnījusi 49,9 miljonus eiro. 2018.gada attiecīgajā periodā peļņa bija 120 miljoni eiro.
Baltijā Luminor kredītportfeļi turpināja samazināties un gada trešā ceturkšņa beigās sasniedza 10,8 miljardus eiro. Baltijas līmenī sadalījums ir nedaudz mainījies, palielinoties aizdevumiem mājsaimniecībām no 50% uz 53% un samazinoties aizdevumiem nefinanšu sabiedrībām no 48% uz 45%. Luminor kreditēšanas tirgus daļa pēdējo divpadsmit mēnešu laikā Baltijā samazinājās no 22,4% uz 19,5%. Kreditēšanas portfelis 3.ceturksnī samazinājās par 9,2%, taču palielinājās tīro procentu ienākumu un aizdevumu attiecība no 2,2% uz 2,3%. Kopējie darbības izdevumi trešajā ceturksnī bija 71,4 miljoni eiro un tas ir par 17,3 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gadā.
3. ceturkšņa beigās Baltijas klientu noguldījumi sasniedza 9,9 miljardus eiro. Tāpat kā kredītiem, noguldījumu sadalījums Baltijas līmenī ir nedaudz mainījies pēdējo divpadsmit mēnešu laikā. Mājsaimniecību noguldījumi ir samazinājušies no 41% uz 38%, valsts iestāžu noguldījumi ir palielinājušies no 15% uz 17%, bet citu finanšu sabiedrību noguldījumi palielinājušies no 4% uz 5%. Luminor noguldījumu tirgus daļa Baltijā turpināja pieaugt un sasniedza 16,8%, salīdzinājumā ar pagājuša gada 16,1%.
Darbības izdevumus galvenokārt noteica transformācijas izmaksas un aizdevumu neto vērtības samazinājums, skaidro bankas pārstāvji. Ārkārtas izdevumi trešajā ceturksnī sasniedza 22,2 miljonus eiro, ko pamatā sastāda IT izdevumi – 80%, tiem seko pārējās transformācijas izmaksas - 12% un personāla izdevumi - 8%. Ārkārtas izdevumi bija par 4,1 miljoniem eiro lielāki nekā iepriekšējā ceturksnī, 2,3 miljoni eiro tika novirzīti IT tehnoloģiju attīstībai.
Aizdevumu un citu debitoru neto vērtības samazinājums trešajā ceturksnī sasniedza 7,3 miljonus eiro, kas ir par 6 miljoniem eiro mazāk nekā šī gada 2. ceturksnī. Šo rezultātu galvenokārt ietekmēja vairāku lielu riska pozīciju pārskatīšana mantotajā portfelī, kaut gan kopējais kredītportfelis saglabāja labu līmeni. Turklāt, ienākumus nenesošo aizdevumu (NPL) attiecība ir samazinājusies no 5.7% uz 4.3 % pēdējo divpadsmit mēnešu laikā. Šī gada 3. ceturkšņa beigās aizdevumu un noguldījumu attiecība bija 108.4%, salīdzinot ar 139.4% pirms gada. Finansēšanas deficīta samazinājumu noteica noguldījumu palielinājums 1,4 miljardu eiro apmērā un aizdevumu samazinājums 1,1 miljarda eiro apmērā.
Ceturkšņa būtiskākais notikums bija Luminor akciju pārdošanas procesa pabeigšana – Blackstone pārvaldītais privātā kapitāla investīciju fondu konsorcijs iegādājās bankas akciju kontrolpaketi 60% apmērā.
«Luminor trešajā ceturksnī turpināja darbu pie maksājumu infrastruktūras un informācijas sistēmām, lai tās atdalītu no līdzšinējām mātes bankām. Šajā periodā esam noslēguši arī pirmo klientu datu pārnešanas posmu – Latvijā un Lietuvā ap 24% no aktīvo klientu, kuri iepriekš bija Nordea bankas klienti, datiem tika pakāpeniski pārnesti uz vienoto platformu. Tas tuvina mūs mērķim nonākt pie neatkarīgas maksājumu infrastruktūras. Šobrīd esam ļoti labā pozīcijā, lai turpinātu realizēt mūsu plānus kopā ar Blackstone, kas ir lieliski piemērots partneris šajā sarežģītajā pārmaiņu procesā,» saka Erki Rāzuke, Luminor valdes priekšsēdētājs.
«Luminor ir izdevies audzēt savu noguldījumu portfeli Latvijā, esam kļuvuši aktīvāki arī kreditēšanas tirgū. Arī nākamajā gadā plānojam aktīvi turpināt kreditēšanu. Luminor Latvijā trešajā ceturksnī ir palielinājies arī kopējais noguldījumu apjoms, sasniedzot 2,75 miljardus eiro (2018.gadā - 2,676 miljardi eiro). Visvairāk pieauguši mājsaimniecību noguldījumi – par 5%, kā arī biznesa klientu noguldījumi – par 9%. Kopumā Luminor kredītportfelis Latvijā ir 3,18 miljardi eiro (2018.gadā - 3,366 miljardi eiro), no tiem 52% tieši mājsaimniecībām izsniegtais finansējums,» stāsta Kerli Gabrilovica, Luminor vadītāja Latvijā.