Pieņemot negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojektu, mazie tirgotāji iznīks, uzskata Latvijas Tirgotāju asociācijas vadība.
«Patlaban notiek cīņa galvenokārt par vietējā mazā tirgotāja izdzīvošanu. Ja tiks pieņemts šāds likumprojekts, tad mazo tirgotāju izmaksas pieaugs trīs reizes vairāk, nekā ieviešot eiro un daļa nelielo uzņēmēju būs spiesti slēgt savus veikalus.»
To atzīst Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs. Viņš atzīst, ka pēc vietējo tirgotāju stāstītā ir notikusi vienošanās, kuras rezultātā lielie ražotāji panāks vietējo pārtikas tirgotāju skaita samazināšanos un tirdzniecības koncentrēšanos divu lielāko ķēžu rokās. Tāpēc esot svarīgi novērst papildus administratīvās barjeras tirgotājiem vai noteikt pienākumus abām darījuma pusēm - tirgotājiem un piegādātājiem - atkarībā no to daļas tirgū, bet ne zemākas par 15-20%.
LTA prezidents ir neapmierināts ar to, ka viņam tika liegta iespēja piedalīties Ekonomikas ministrijas (EM) rīkotajā sanāksmē.
Tā kā LTA atkārtoti paustais viedoklis attiecībā par Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojektu ticis ignorēts no EM puses, tirgotāji vērsās pie Ministru prezidenta Valda Dombrovska, kurš uzdevis ekonomikas ministram Danielam Pavļutam izskatīt tirgotājus iebildumus sakarā ar šo likumprojektu un attiecīgi EM rīkoja darba grupas sanāksmi. Ministrija izvēlējusies nelielu telpu darbam, tāpēc sanāksmē nebija vietas tiem tirgotājiem, uz kuriem attiecas likumprojekts un kuri ir ieinteresēti tā apspriešanā, kā arī neļāva piedalīties LTA prezidentam Henrikam Danusēvičam. Darba grupā bija seši tirgotāji, t.sk. trīs no globālajiem tīkliem, un 18 ražotāju pārstāvji.
LTA prezidents uzskata, ka likumprojekts ir konkrēti vērsts pret mazumtirgotājiem. Tā īsumā pēc notikušās tikšanās rezumē Mego pārstāvis, zvērināts advokāts Sergejs Lukašins: «Sanāk, ka likums ir vērsts uz to, lai ierobežotu mazumtirgotāju. Šajā gadījumā mazumtirgotājiem pat nebija dota iespēja pietiekami izteikties par likuma normām un konkrēto redakciju. Faktiski pat nenotika likuma noteikumu apspriešana, jo uz lielāko daļu no priekšlikumiem vai mazumtirgotāju iebildumiem tika atbildēts, ka «viss jau ticis saskaņots iepriekš». Ja jau Ministru prezidents, atsaucoties uz tirgotāju lūgumu, bija devis rīkojumu apspriest tagad, tad – kāpēc nevarētu vēlreiz atgriezties pie šiem jautājumiem. Mazumtirgotāju viedoklis - kāpēc likumam jābūt vērstam tikai uz kādas konkrētas grupas interešu aizsardzību. Mēs iepriekš bijām piedāvājuši, ka likumam jābūt ar mērķi uz abu iesaistīto grupu interešu aizsardzību, nevis tikai ierobežot mazumtirgotājus, bet arī piegādātājus. Atbildot uz šo, tikšanās organizatoru viedoklis bija – ņemsim «kaut kad» to vērā. Bet domāju, ka tam jābūt iestrādātam šajā likumā.» Pēc tikšanās EM Latvijas Tirgotāju savienības (veikali LaTS) valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis saka: «LaTS uzskata, kad jebkuram likumprojektam ir jābūt izsvērtam. Tam jānodrošina līdzvērtīgi darbības nosacījumi abām pusēm – preču ražotājiem un mazumtirgotājiem. Likumprojekts šādā redakcijā absolūti neņem vērā nacionālo mazumtirgotāju intereses un ir ļoti grūti argumentēti sarunāties, ja otra puse vienkārši neko nedzird vai negrib dzirdēt.» Tādi paši iebildumi ir arī mazumtirgotājam SIA Iepirkumu grupa (veikali Top), kas uzskata par nepamatotu «mazumtirgotāja ar būtisku ietekmi tirgū» definējumu, un arī iebilst pret to, ka likumprojekts regulē tikai vienu iesaistīto pusi – tirgotāju.
Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas vadība iepriekš, vērtējot likumprojektu, atzina, ka ir vairāki strīdīgi jautājumi, par kuriem vēl būtu jādiskutē.