Ievērojamā pašvaldību budžeta samazinājuma dēļ, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir izvirzījusi prasības valdībai un Saeimai, norādot, ja prasības netiks pildītas, tad jau februāra beigās pašvaldības lems par turpmākajām aktivitātēm.
LPS padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dace Zvirbule Db pavēstīja, ka LPS trešdienas domes lēmums uzdod LPS priekšsēdim ne vēlāk kā līdz 15.februārīm iesniegt valdībai likumprojektu „Par pašvaldības regulējošo normatīvo aktu grozījumiem un izmaiņām ekonomiskās krīzes apstākļos”.
Ar to ir paredzēts grozīt atsevišķus institucionālos likumus, lai dotu pašvaldībām lielāku patstāvību un atbildību krīzes jautājumu risināšanai savā teritorijā, lai apturētu atsevišķas nozaru likumu normas, kuru izpildei pašvaldībām tik un tā nav naudas, lai mainītu LPS norādīto Ministru Kabineta (MK) noteikumu statusu no obligātiem noteikumiem uz ieteikumiem, kurus pašvaldības var pildīt esošā finansējuma ietvaros.
LPS domes lēmumā MK un Saeimai ir izvirzītas konkrētas prasības, kuras LPS pieprasa izpildīt līdz 1.martam.
Lēmumprojekts arī prasa, lai MK un Saeima atbilstoši Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) memoranda 26.punktam atļautu pašvaldībām ņemt īstermiņa kredītus gada likviditātes vajadzībām pašvaldību apstiprinātā budžeta ietvaros.
Līdz 1.martam LPS prasa arī nodrošināt 200 000 latu izmaksu visām pašvaldībām, kas apvienojas vai kam šī izmaksa pienākas saskaņā ar Administratīvi teritoriālās reformas likuma nosacījumu izpildi, kad šis likums vēl darbojās. Tāpat līdz 1.martam LPS prasa arī pārskatīt ES līdzfinansēto projektu rēķinu apmaksas kārtību un paredzēt lielāku valsts līdzdalību projektu priekšapmaksā.
LPS domes lēmumā ir iekļautas arī vairākas prasības, kuras LPS prasa izpildīt līdz 20.martam, jo šo prasību īstenošanai ir jāpanāk SVF atbalsts. Šo prasību vidū ir prasība, lai, steidzamības kārtā grozot valsts budžetu, tiktu piešķirta mērķdotācija pašvaldību pirmskolas izglītības iestādēs nodarbināto pedagogu darba samaksas paaugstināšanai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Līdz 20.martam LPS prasa arī samazināt paaugstināto PVN likmi no 21% uz 19% un grozīt esošo PVN iekasēšanas kārtību, atceļot valsts avansēšanu no PVN maksātāju puses.