Nesenie naudas atmazgāšanas skandāli, kuros iesaistītas arī Baltijas valstīs darbojošās bankas, met ēnu uz visa reģiona banku nozares reputāciju, intervijā ziņu aģentūrai BNS atzinis Lietuvas Centrālās bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks.
Vienlaikus viņš norādījis, ka Lietuvā nerezidentu noguldījumu portfelis šobrīd ir minimāls, un divas bankas, kas savulaik ar tiem aktīvi strādājušas - «Snoras» un «Ūkio bankas» - zaudējušas licences un bankrotējušas.
«Neraugoties uz to, Baltijas valstis tiek uztvertas kā viens tirgus, tāpēc mums nav vienalga, kas notiek uz ziemeļiem no Lietuvas robežas. Dažkārt, runājot ar uzraudzības dienestu pārstāvjiem, īpaši no Atlantijas okeāna otra krasta, nākas vispirms skaidrot, kas ir Balkānu valstis un kas - Baltijas valstis, un tikai pēc tam var sākt runāt, ar ko atšķiras Lietuva, Latvija un Igaunija,» stāstījis Vasiļausks.
Lūgts komentēt Investīciju kompānijas «Hermitage Capital Management» līdzdibinātāja un vadītāja Bila Braudera apsūdzības, ka Norvēģijas banka DNB no 2007. līdz 2010.gadam caur kontiem Igaunijā un Lietuvā, tostarp bankā «Ūkio bankas», palīdzējusi pārskaitīt netīro naudu no Krievijas pusmiljona ASV dolāru apmērā, Lietuvas Centrālās bankas vadītājs atbildējis, ka «Snoras» un «Ūkio bankas» darbošanās galvenokārt ar nerezidentu noguldījumiem ir vispārzināma, taču kopš tā laika situācija ir krasi mainījusies.
«Šobrīd nerezidentu noguldījumu portfelis Lietuvā nesasniedz pat 3%, bet noguldījumi no austrumu valstīm vispār veido tikai aptuveni procentu. Aina ir citāda nekā pie mūsu kaimiņiem,» viņš uzsvēris.
Atbildot uz jautājumu, vai skandāls ap Dānijas bankas «Danske Bank» nespēju kontrolēt naudas atmazgāšanu caur Igaunijas filiāli varēja ietekmēt tās lēmumu aiziet no Baltijas valstīm, Vasiļausks norādījis, ka tas būtu sīkāk jākomentē pašai mātesbankai, bet pieļāvis, ka tas varēja būt viens no faktoriem.
Vaicāts, vai šie naudas atmazgāšanas skandāli līdz ar kriminālvajāšanu pret kukuļņemšanā apsūdzēto Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču nemet ēnu uz visām Baltijas valstīm, viņš atbildējis, ka nevēlas komentēt Rimševiča lietu, jo tas neietilpst Centrālās bankas darbības kompetencē.
«Norisinās izmeklēšana un redzēsim, kādas būs atbildes. Tomēr visi šie faktori tādā vai citādā griezumā skar Baltijas valstu banku nozares reputāciju,» atzinis Lietuvas Centrālās bankas vadītājs. «Jūnijā mēs īpaši apmeklējām ASV, kur apstaigājām visas uzraudzības institūcijas (..) un centāmies skaidrot, kāda ir Lietuvas situācija attiecībā uz nerezidentu noguldījumiem.»
«Gribu vērst uzmanību uz apstākli, ka mūsu banku sistēmai atšķirībā no Latvijas un Igaunijas joprojām ir pieeja korespondentbankām, kas veic darījumus ASV dolāros, un tas liecina, ka zināmas atšķirības starp Baltijas valstīm tomēr pastāv,» viņš piebildis.
Jautāts, kādas pārmaiņas Baltijas valstu banku tirgū varētu ienest ASV investīciju kompānijas «Blackstone» apņemšanās, neraugoties uz minētajiem skandāliem, investēt «Luminor Bank», Vasiļausks atbildējis, ka potenciāli varētu cerēt uz konkurences pieaugumu.
«Taču tas būs atkarīgs no viņu apetītes. »Blackstone« finansiālā varēšana neraisa šaubas, tie ir cilvēki, kuri saprot, ko dara, bet pagaidām »Luminor« trijās Baltijas valstīs joprojām strādā ar sešām sistēmām, tādēļ galvenais izaicinājums ir iekšējo procesu sakārtošana,» viņš uzsvēris.
«Ir skaidrs, ka »Luminor« bankā ir arī citi izaicinājumi, to apliecina arī jūnijā notikušais incidents, kad maksājumu sistēma visu nedēļas nogali nebija pieejama, bet potenciāli, manuprāt, varam runāt par trim līdzvērtīgiem konkurentiem reģionā,» spriedis Vasiļausks.
Komentējot apstākli, ka ASV finanšu investors ir arī Latvijas bankai «Citadele», viņš paudis viedokli, ka to nevar uzskatīt par vienkāršu sakritību.
«Tāda līmeņa finanšu investori nepieņem nejaušus lēmumus. Tā ir uz aplēsēm balstīta ienākšana, jo Baltijas valstīs privāto parādu līmenim ir potenciāls augšanai, potenciāls ir arī produktu dažādības līmenim, makroekonomiskajai situācijai, ekonomiku pieaugumam. Palūkosimies uz banku nozares atdevi Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs - tā acīmredzami atšķiras no pārējās Eiropas,» izteicies Lietuvas Centrālās bankas vadītājs.