Reaģējot uz naudas atmazgāšanas skandāliem, kas pēdējos gados skāruši Ziemeļvalstis un Baltijas valstis, Lietuvā iecerēts izveidot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas izcilības centru.
"Potenciālie naudas atmazgātāji nelikumīgi iegūto līdzekļu legalizēšanai izmanto arvien sarežģītākus rīkus un paņēmienus, naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas vide strauji mainās, un privātajam sektoram kļūst aizvien grūtāk atpazīt iespējamas nelikumīgas darbības," norādījusi Lietuvas valdība.
Centra darbību paredzēts finansēt no Lietuvas Bankas un komercbanku ikgadējām iemaksām. Lietuvas valsti šai institūcijā pārstāvētu Finanšu ministrija, kuras ieguldījums būtu simbolisks - viens eiro. Izcilības centra dibināšanā piedalītos arī Lietuvas Banka, "Swedbank", SEB, "Luminor Bank" un "Šiauliu bankas". Tā darbībā iesaistītos arī Finansiālo noziegumu izmeklēšanas dienests (FNTT).
Nesenie naudas atmazgāšanas skandāli reģionā apliecinājuši nepieciešamību palielināt publiskā un privātā sektora kompetenci šai jomā un nodrošināt operatīvu informācijas apmaiņu.
"Ja nekas netiek darīts, Lietuva no riska pārvaldības viedokļa nonāk nelabvēlīgā situācijā un valsts reputāciju negatīvi ietekmē investoru rīcība," teikts valdības lēmuma projektā.
Pēc provizoriskām aplēsēm, tikai šāda centra vadītāja un deviņu darbinieku uzturēšana vien gadā izmaksātu 500 000 līdz 600 000 eiro, līdzekļi būtu vajadzīgi arī tehnoloģiju un reģistru izstrādes projektiem, turklāt visiem dibinātājiem būtu jāpiedalās šai procesā arī ar cilvēkresursiem.
Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja "Moneyval" 2018.gadā, vērtējot Lietuvu, norādīja, ka tai trūkst finanšu un cilvēkresursu, apmācību un konsultāciju finanšu tirgus dalībniekiem, ka nefinanšu darbības jomu un darbinieku informētība par šiem riskiem ir vāja, ziņojumiem par aizdomīgiem darījumiem ir neapmierinoša kvalitāte un valsts riska novērtējums nav pietiekami izsmeļošs.
Ar naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas risku novēršanu Lietuvā pašlaik nodarbojas deviņas institūcijas ar ļoti atšķirīgiem cilvēkresursiem, finanšu līdzekļiem un kompetences līmeni - Lietuvas Banka, Kultūras mantojuma departaments, Azartspēļu uzraudzības dienests, Advokatūra, Notāru, Revīzijas, Tiesu izpildītāju un Probācijas palātas un FNTT.