Kopš 29. jūlija, kad Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) uzsāka pieņemt pieteikumus valsts subsidēto darba algu programmā tūrisma nozarē strādājošajiem uzņēmumiem, pēc atbalsta līdz 13. augustam vērsušies 379 uzņēmumi. Savukārt eksportējošo uzņēmumu atbalsta programmā, kurā pieteikumi tiek pieņemti no 5. augusta, LIAA saņēmusi 99 iesniegumus.
"Ņemot vērā, ka kritēriji atbalsta saņemšanai, īpaši tūrisma nozares uzņēmumiem, ir samērā vienkārši, prognozējām, ka uzņēmumi aktīvāk pieteiksies atbalstam. Šobrīd no 478 pieteikumiem 95 ir apstiprināti un jau nākošajā nedēļā šiem uzņēmumiem tiks izmaksāti aptuveni 5 miljoni eiro. Pieteikumus abās atbalsta programmās pieņemsim līdz 30. septembrim, un darba algās izmaksājamā summa būs attiecināma no iesnieguma iesniegšanas dienas, tādēļ nevajadzētu būt bažām par to, ka uzņēmēji nepagūs izmaksāt saņemto atbalstu līdz 31. decembrim.
Šobrīd redzam, ka ne visi uzņēmēji ir rūpīgi iepazinušies ar programmas kritērijiem, un atsevišķus pieteikumus esam spiesti anulēt vai noraidīt. Tūrisma nozares uzņēmumiem visbiežāk neatbilstības programmas izvirzītajiem kritērijiem konstatējam attiecībā uz nodokļu parādiem, kuri uz pieteikuma iesniegšanas dienu nedrīkst būt lielāki par 1000 eiro. Šādos gadījumos aicinām uzņēmējus iesniegumus anulēt un vērsties pēc atbalsta atkārtoti pēc parādu nomaksas vai panāktas vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu. Tāpat atsevišķos gadījumos konstatējam, ka uzņēmumam bijušas grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmes vēl pirms Covid-19 pandēmijas izsludināšanas. Saskaņā ar Eiropas Komisijas apstiprinātajiem valsts atbalsta programmas nosacījumiem arī šādos gadījumos atbalsta izmaksa tiek atteikta," skaidro LIAA direktors Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka šobrīd anulēti ir 6, bet noraidīšanai tiek gatavoti 3 iesniegumi.
Uzņēmumu, kuri iesniedz pieteikumus valsts atbalsta programmā, profils ir daudzveidīgs. Starp eksportētājiem, kuri iesnieguši savus pieteikumus atbalsta saņemšanai, ir pārtikas ražotāji, loģistikas un būvniecības uzņēmumi, dažādu iekārtu un būvmateriālu ražotāji, kokapstrādes un metālapstrādes jomā strādājošie uzņēmumi. Arī tūrisma nozares programmā uz atbalstu piesakās dažādās jomās strādājoši uzņēmumi. Viņu skaitā ir samērā daudz pasākumu organizētāju, viesmīlības un sabiedriskās ēdināšanas jomā strādājošie, tāpat piesakās arī pašnodarbinātie un dažāda veida tūrisma pakalpojumu sniedzēji.
Tūrisma nozarē strādājošo uzņēmumu atbalsta programmas kopējais finansējums ir 19,2 miljoni eiro, bet eksportējošajiem uzņēmumiem pieejams 51 miljons eiro. No šiem līdzekļiem šobrīd ir rezervēti mazliet vairāk nekā 23 miljoni eiro, tostarp 10 miljoni tūrisma uzņēmumu programmā un 13 miljoni eksportējošo uzņēmumu programmā. Tendence liecina, ka pirmie pieteikušies tie uzņēmumi, kuri pretendē uz lielākām atbalsta summām. Kopš valsts subsidēto darba algu atbalsta programmu izziņošanas, LIAA sniegusi uzņēmējiem vairāk nekā tūkstoš konsultāciju par pieteikumu iesniegšanas kārtību.
Eksportējošo uzņēmumu atbalsta programma
Dati par periodu no 5. līdz 13. augustam:
Saņemti 99 iesniegumi.
Rezervētā summa - 13 346 140,74 eiro.
Lielākā pieprasītā summa – 800 000 eiro.
Mazākā pieprasītā summa – 7300,75 eiro.
Vidēji pieprasītā summa – 134 809,50.
Atbalsts apstiprināts – 11 uzņēmumiem par 1 918 266,52 eiro.
Tūrisma uzņēmumu atbalsta programma
Dati par periodu no 29. jūlija līdz 13. augustam.
Saņemti 379 iesniegumi.
Rezervētā summa - 10 008 760,69 eiro.
Lielākā pieprasītā summa – 693 645 eiro.
Mazākā pieprasītā summa – 156,55 eiro.
Vidēji pieprasītā summa – 26 408,34 eiro.
Atbalsts apstiprināts – 84 uzņēmumiem par 3 174 385,67 eiro
Dati: LIAA