Latvijas kabeļtelevīzijas industrija kategoriski iebilst pret LNT un TV3 šobrīd aktīvi lobēto ieceri ar likuma palīdzību pieprasīt naudu no iedzīvotājiem par abu šo kanālu skatīšanos, Db uzsver Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas (LEKA) valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls.
«Ja TV3 vai LNT vēlas kļūt par maksas kanāliem un iekasēt naudu no katra skatītāja, tā ir viņu kā privātu komercuzņēmumu izvēle, taču pieprasīt, lai šādas tiesības iekasēt naudu no skatītāja tiktu noteiktas likumā, vienlaikus saglabājot iespēju uztvert programmas bez maksas no virszemes televīzijas, ir vai nu pilnīga neizpratne par kabeļtelevīzijas darbības principiem vai ļoti stipra nekaunība,» pauž I. Muuls, uzskatot, ka šobrīd raidorganizācijas savas finanšu problēmas caur kabeļoperatoriem vēlas novelt uz sabiedrības un skatītāju pleciem, kas nav pieņemami.
Pēc LEKA domām, arguments, ka šādā veidā tiks saglabāta nacionālā informatīvā telpa, vispār neiztur kritiku, jo, kanāliem sākot prasīt naudu no skatītāja, to pieejamība būtiski samazināsies.
Asociācija atgādina, ka tieši kabeļtelevīzijas šobrīd nodrošina nacionālo kanālu pieejamību lielākajai daļai skatītāju, jo Latvijā kabeļtelevīziju pakalpojumus izmanto ap 80% mājsaimniecību.
Pašreizējais Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums šobrīd sabalansē skatītāju, raidorganizāciju, valsts un kabeļoperatoru intereses, nosakot, ka sabiedriskās un nacionālās apraides kanāli, kas pieejami bezmaksas apraidē, visiem kabeļoperatoriem ir jāretranslē bez maksas, norāda LEKA. Tas nodrošina to, ka arī tiem skatītājiem, kas izvēlējušies abonēt kādu no maksas TV pakām, par četriem bezmaksas kanāliem (LTV1, LTV7, LNT un TV3) nav papildus jāmaksā.
TV3 publiski izplatīja informāciju un maldināja sabiedrību, ka šādu likuma grozījumu rezultātā skatītājiem nekas nemainīšoties, jo nacionālie kanāli jau tagad esot iekļauti maksas pakā un skatītāji par tiem maksā. Šādi apgalvojumi neatbilst patiesībai, akcentē LEKA.
«Pirmkārt, maksa par nacionālo kanālu saturu kabeļoperatoru tīklos no klientiem netiek prasīta. Nav iespējams iekasēt naudu par pakalpojumu, kas skatītājiem ir pieejams bez maksas un brīvi uztverams ēterā. Digitālās televīzijas sistēmā nacionālie kanāli vienmēr ir bijuši nekodēti, un gadījumā, ja klientam tiek atslēgti maksas kanāli, viņam vienalga tiek saglabāta piekļuve nacionālajiem kanāliem bez maksas. Tādēļ TV3 paustā informācija medijos pilnībā neatbilst patiesībai un ir domāta, lai manipulētu ar sabiedrisko domu un tādējādi ietekmētu valstsvīru viedokli, kas šobrīd lemj par komerckanālu TV3 un LNT turpmāko likteni,» skaidro IZZI valdes locekle Sandra Kraujiņa.
LEKA uzskata, ka vienīgā reālā iespēja, kas ļautu komerckanālus noturēt nacionālajā apraidē un vienlaikus stiprinātu arī nacionālo informatīvo telpu – piešķirt tiem daļu sabiedriskā pasūtījuma, jo tādā gadījumā komerckanāli pēc pusgada atkal neatsāks runas par iziešanu no apraides un maksas iekasēšanu no skatītāja.
«Ir saprotams, ka maksas operatori aizstāv savas biznesa intereses. Tomēr pēc mūsu uzskata, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nesabalansē skatītāju, raidorganizāciju, valsts un kabeļoperatoru intereses. Nacionālajām komerctelevīzijām nav iespēju gūt atbilstošus ieņēmumus, un novājinās to spēja radīt skatītājam kvalitatīvu vietējo TV produkciju. Ja nebūs izmaiņu likumdošanas vidē, vietējo TV saturu aizvien vairāk izkonkurēs ārzemju produkcija, pārņemot nacionālo informācijas telpu. Tas nav ne nacionālo televīziju, ne Latvijas valsts, ne skatītāju interesēs,» TV3 vērtē LEKA paziņojumu.