Visticamāk, eiro šā gada laikā nepazudīs, neņemot vērā parādu krīzi eirozonā, citējot Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītājas Kristīnes Legardes (Christine Legarde) teikto, vēsta Reuters.
«Vai 2012. gadā mēs pieredzēsim eiro beigas? Es tā nedomāju, jo eiro ir ne vien jauna valūta, bet arī gana noturīga,» norādīja K. Legarde, viesojoties Dienvidāfrikā.
Vienotā valūta eiro tika ieviesta 1999. gadā.
«Problēmas eirozonā pastāv saistībā ar parādu krīzi, kā arī banku sistēmas stabilitāti, tomēr pati eirozonas valūta – eiro, 2012. gadā nepazudīs,» norādīja SVF vadītāja.
Atbildot uz jautājumu, vai 2012. gadā eirozonu pametīs Grieķija, K. Legarde norādīja, ka «eirozonas partneri ir vairākkārt apstiprinājuši savu apņemšanos, un mēs varam to vienīgi atbalstīt». Jau vēstīts, ka Grieķija pašlaik diskutē ar privātajiem kreditoriem par parādu norakstīšanu, kas paredzēta, lai samazinātu kreditoriem piederošo obligāciju nominālo vērtību par 50%. Tādējādi valsts parādsaistības samazināsies par 100 miljardiem eiro. Tāpat jau rakstīts, ka Lielbritānijas Ekonomisko un biznesa pētījumu centra (CEBR) analītiķi ir pārliecināti, ka Grieķija un Itālija no Eiropas kopējās valūtas atteiksies jau šogad.
Šomēnes Eiropas valstu vadītāji tiksies, lai mēģinātu atrisināt krīzi, kas apdraud eirozonas valūtu.
Jau vēstīts, ka Eiropas līderi ir brīdinājuši, ka šis gads būs ievērojami smagāks nekā aizvadītais. Šādu viedokli paudusi kā Vācijas kanclere Angela Merkele, tā Francijas prezidents Nikolā Sarkozī un britu premjers Deivids Kamerons, kas pauda arī pārliecību, ka krīze tiks veiksmīgi pārvarēta.
Pērnā gada vasaras beigās Vācijas Commerzbank vadītājs Martins Blesings aicināja ievērot vienotu Eiropas ekonomiku, lai stabilizētu ekonomiku, par alternatīvu minot atteikšanos no eiro.
Jau iepriekš eksperti minējuši, ka eirozonas sabrukums izraisītu satricinājumu visā pasaulē, mainītu ģeopolitiskā spēka samērus un varētu izraisīt pat būtisku nākotnes priekšstatu pārvērtēšanu. Tādā gadījumā dominējošo lomu pasaulē ieņemtu Ķīna, Indija, Brazīlija un citas izaugsmes valstis.
Db.lv jau rakstīja, ka Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paudusi viedokli, ka eiro ieviešana Lietuvā līdz 2014. gadam ir «nereāla», tomēr viņa atteicās izteikt minējumus par monetārās savienības likteni.
Savukārt, pārrunājot šī brīža aktualitātes saistībā ar eirozonas problēmjautājumiem, Latvijas prezidents Andris Bērziņš un Somijas prezidente Tarja Halonena bijuši vienisprātis, ka eirozonas šā brīža grūtības nevar būt par šķērsli Latvijas nodomam izpildīt Mastrihtas kritērijus un iestāties eirozonā.
Arī Latvijas baņķieri norādījuši, ka eiro ieviešana 2014. gadā joprojām ir iespējama un valdībai jāsaglabā kā mērķis, turklāt nepieciešama skaidra un nekavējoša rīcība, lai izpildītu Māstrihtas kritērijus, tajā skaitā attiecībā uz inflācijas rādītāju un budžeta deficīta apjomu.