Bizness un Eiropas valstu institūcijas spriež par bezpilota lidaparātu izaicinājumiem un nākotni, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tālvadības gaisa kuģu sistēmas piedāvā komerclietojumam vēl nebijušus pakalpojumus – atklājot Rīgā notiekošo augsta līmeņa konferenci, kas veltīta tālvadības gaisa kuģu sistēmām (RPAS), norādīja satiksmes ministrs Anrijs Matīss.
Spilves lidlaukā organizētie RPAS paraugdemonstrējumi parādīja, ka arī Latvijā var tikt izstrādāti pasaulē konkurētspējīgi bezpilota lidaparāti. Pazīstamākais, protams, ir SIA Helico Aerospace Industries izstrādātais lidaparāts AirDog. Tas autonomi seko, piemēram, sportistam, filmējot viņu ar GoPro sporta kameru, ļaujot izvēlēties atbilstošāko režīmu. RPAS starpā izcēlās Clear Flight Solutions (Nīderlande) izstrādātais lidaparāts. Atšķirībā no pārējiem tas bija nevis multirotoru sistēma, bet gan putnam līdzīgs lidaparāts, ko tā radītāji sauc par robotputnu. Drīzumā plānoti RPAS izmēģinājumi lidostā, jo plēsīgu putnu krāsās nokrāsots lidaparāts var, piemēram, veiksmīgi atbaidīt lidojumiem traucējošos putnus. Lidaparāts to nodemonstrēja arī Spilvē, aizbaidot vientuļi lidojošo putnu.
Savukārt Latvijas SIA RC-Carbon izstrādāto RPAS var aprīkot ar dažādām kamerām un izmantot dažādu veidu izlūkoperācijām, piemēram, glābšanas un meklēšanas darbos, sacīja uzņēmuma pārstāvis Sergejs Zakalkins. To, ka RPAS nav nekāda rotaļlieta, parādīja lidaparāta nosēšanās. Pilotam, pievēršot uzmanību citām lietām, iekārta nosēdās nevis sākotnēji iecerētajā vietā, bet iegāzās – gan ne ar pārāk lielu ātrumu – niedrēs. Savus lidaparātus demonstrēja arī angļu Cyberhawk un holandiešu Aerialtronics.
Plašāk lasiet rakstā Rīgā plāno nākotni piektdienas, 6. marta, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!