Ja paskatāmies uz mūsu valsts novietojumu kartē un papētām, kādi resursi mums ir pieejami, jāsecina, ka Latvijai ir milzīgs potenciāls vēja enerģijas izmantošanā, spriež Alnis Bāliņš, European Energy Latvijas biroja vadītājs.
Dominējošais vēja virziens pārsvarā ir no dienvidrietumiem, kas nozīmē, ka visi vēji gāžas pāri Latvijai, jautājums tikai - kā to vēju noķert, domā A.Bāliņš, piebilstot, ka mūsu valstī ir arī pietiekami daudz saules. Teorētiski Latvijā saules resurss ir pat pieejamāks un ražīgāks nekā Dānijā vai Ziemeļvācijā, kur saules parki ir ļoti attīstīti, atzīmē European Energy Latvijas biroja vadītājs, norādot, ka šobrīd elektroenerģijas cenu mūsu reģionā galvenokārt nosaka gāzes cenas, taču, palielinot saules un vēja jaudas, būtu iespējams izvairīties no fosilo energonesēju cenu iespaidojošajiem aspektiem.
Fragments no intervijas
Jūnijā apritēja gads kopš European Energy atklāšanas pasākuma Latvijā. Kā jums šī gada laikā ir gājis - kas ir paveikts?
Gads ir bijis gana ražīgs, un jāsaka, ka kopš pērnā gada jūnija mēs esam krietni pavirzījušies uz priekšu. Šobrīd jau esam saņēmuši nepieciešamās atļaujas par gandrīz 1000 megavatu (MW) saules un vēja projektu attīstību un paralēli strādājam pie tā, lai nākotnē varētu attīstīt projektus ar kopējo jaudu vismaz vēl 1500 MW apjomā. Papildus tam aktīvi esam arī pieslēgušies diskusijai par atkrastes vēja parku projektu attīstību Latvijā un esam gatavi sākt darboties arī šajā jomā.
Cik saprotu, jūsu pirmais projekts ir Tārgales saules parks. Kādā stadijā tas pašlaik ir?
Esam saņēmuši visas vajadzīgās atļaujas no Ekonomikas ministrijas, kā arī noslēguši līgumu ar pārvades sistēmas operatoru un uzsākuši projektēšanas darbus gan pašam parkam un elektrostacijai, gan kabeļu pievienojumiem un pieslēgumam. Pašlaik paredzēts, ka kopējā pieslēguma jauda būs 110 MW, bet pašas elektrostacijas jauda - vairāk nekā 130 MW. Paredzams, ka gada laikā parks varēs saražot aptuveni 110 gigavatstundas (GWh), kas ir pielīdzināms apmēram 50 tūkstošu mājsaimniecību apgādei ar elektroenerģiju. Tajā pašā laikā vajadzētu saprast, ka saules un vēja elektrostacijas strādā tikai tad, kad ir pieejami attiecīgie resursi jeb - laikā, kad spīd saule un pūš vējš. Tas, protams, nenotiek 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā, taču kopējais saražotais enerģijas apjoms plānots aptuveni šāds.
Kā šī parka pievienošana tīklam ietekmēs elektroenerģijas cenas?
Lai runātu par būtisku ietekmi uz cenām, šis apjoms pagaidām ir krietni par mazu. Jāsaprot, ka Latvija ir Baltijas elektroenerģijas tirgus sastāvdaļa, kas savukārt iekļaujas Ziemeļeiropas tirgū. Ja mēs paskatāmies proporcionāli, Baltija, salīdzinot, piemēram, ar Somiju, patērē vien aptuveni vienu trešdaļu elektroenerģijas. Līdz ar to mēs esam vien neliela daļa no kopējā tirgus, un šādi projekti neatstāj nekādu fenomenālu iespaidu uz cenām šobrīd.
Minējāt, ka atjaunojamo energoresursu (AER) parki gan būtiski stiprinātu Latvijas enerģētisko neatkarību. Kāds ir jūsu viedoklis - kur mēs esam šobrīd, un cik energoneatkarīgi varam kļūt tuvākajos gados?
Patiesību sakot, ja paskatāmies uz mūsu valsts novietojumu kartē un papētām, kādi resursi mums ir pieejami, jāsecina, ka Latvija ir vēja karaļvalsts. Dominējošais vēja virziens pārsvarā ir vērsts no dienvidrietumiem, kas nozīmē, ka šie visi vēji gāžas pāri Latvijai, jautājums tikai - kā to vēju noķert? Tāpat mums ir arī ļoti daudz saules, lai gan stereotipiski pieņemts, ka tā nav patiesība. Teorētiski Latvijā saules resurss ir pat pieejamāks un ražīgāks nekā Dānijā vai Ziemeļvācijā, kur saules parki ir ļoti attīstīti. Zinām, ka Latvijas energosistēma šobrīd ir balstīta uz diviem vaļiem - hidroelektrostacijām, kas faktiski strādā tikai pavasara un rudens sezonā, kā arī uz fosilajiem energoresursiem, galvenokārt gāzi. Principā jāsaka, ka elektrības cenu mūsu reģionā nosaka tieši gāzes cena. Izmantojot vairāk vēja un saules, mēs varētu izvairīties no fosilo energonesēju cenu iespaidojošajiem aspektiem.
Visu interviju lasiet 25.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!
Abonē arī digitāli!