Latvenergo stacijām samazinās jaudas komponenti, izmetot tās mainīgo daļu; Latvijas energoflagmanim elektrība būs jāpārdod tirgū.
Par to DB informēja a/s Latvenergo akciju turētājs Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce. Minētos grozījumus valdībā varētu skatīt 23. jūlijā kopā ar citiem elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) samazināšanas pasākumiem. OIK jau pašlaik rada vismaz 20% lielu slogu elektrības patērētāju gala maksājumos, turklāt uzrāda tendenci tuvākajos gados vēl būtiski pieaugt – tajā skaitā uz ekspluatācijā nododamā Latvenergo TEC-2 otrā bloka rēķina. «Minētie 20 milj. Ls nav pēdējie, ko OIK ietvaros nocirpsim. Mums vēl ir idejas gan par Latvenergo, gan citām spēkstacijām,» uzsver J. Pūce.
«Līdz šim visvairāk debatētā atbalsta mehānisma maiņa paredz, ka turpmāk vairs netiks atbalstīta dārgas dabasgāzes izmantošana elektrības ražošanā apstākļos, kad tirgū pieejama lēta elektroenerģija: tiek samazināta atbalsta intensitāte, tādēļ elektroenerģijas ieguvē mazāk izmantosim dārgo gāzi,» sacīja a/s Latvenergo Komunikāciju direktors Andris Siksnis. Uz DB jautājumu, kādu kurināmo tad Latvenergo nākotnē plāno izmantot, ja ne gāzi, A. Siksnis precizē, ka «dārgo gāzi neizmantos, bet gāze mēdz būt arī nedārga». Uz vaicājumu, kas tiek saprasts ar nedārgu gāzi – sašķidrinātā vai biogāze, A. Siksnis paskaidro: «Gāzes cenas ir mainīgas. Ziemu un koģenerāciju neviens arī nevar atcelt, bet TEC ir un paliek cenas regulators un drošības ķīla».
DB jau rakstīja, ka OIK ietvaros dabasgāzes un atjaunojamo energoresursu (AER) stacijas 2012. gadā saņēma 133 milj. Ls lielu atbalstu, kas šo staciju īpašniekiem tika samaksāts virs elektrības tirgus cenas. No šīs naudas Latvenergo TEC-1 un TEC-2 saņēma attiecīgi 15,1 un 40,5 milj. Ls, savukārt no šīs summas 14,7 un 37,4 milj. Ls pēc EM publicētās informācijas bija maksājumi par uzstādīto jaudu.